Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Credit Agricole uruchomił czatbota, który ma pomagać w wyborze kredytu. Ale na razie nie pomaga

KrEdytka, bo tak się nazywa nowy czatbot, działa na platformie Facebook Messenger

Z dzisiejszej informacji prasowej banku Credit Agricole w Polsce można się dowiedzieć, że czatbot o sympatycznej nazwie KrEdytka będzie pomagać klientom w zaciąganiu kredytów gotówkowych. Aby z nią porozmawiać należy wejść na jej fanpage na Facebooku i kliknąć w okienko Messengera. CA deklaruje, że jest pierwszym bankiem w Polsce, który uruchomił takie rozwiązanie jako kanał wspomagający sprzedaż pożyczek.

Przeczytajcie także: Banki zmieniacie rzadziej niż telekomy

CA pisze w informacji prasowej, że KrEdytka wita się z użytkownikiem i zadaje mu pytania o cel zaciągnięcia kredytu, jego kwotę oraz planowany okres spłaty. Następnie przekierowuje użytkownika na stronę internetową banku, gdzie w bezpiecznym formularzu należy podać dane kontaktowe i numer PESEL. – Wrażliwych danych nie możemy pozyskiwać za pośrednictwem Facebooka, dlatego prosimy o ich podanie na przeznaczonym do tego formularzu – mówi Anna Płachta, dyrektor ds. digital marketingu w CA.

Przeczytajcie także: 300 tys. osób założyło PZ przez banki

Wypełniony formularz kontaktowy trafia do bazy banku. Następnie już prawdziwy doradca telefonuje do klienta i nawiązuje do informacji przekazanych przez niego w rozmowie z czatbotem. Niestety, póki co KrEdytka nie funkcjonuje zgodnie z zamiarem twórców a nawet można powiedzieć, że nie działa w ogóle. Takie wnioski wyciągam po kilku próbach zadania jej jakiegokolwiek pytania. Jej reakcja była zawsze taka sama – odpowiadała, że nie może rozpoznać moich intencji. Możecie to zobaczyć na poniższym zrzucie z ekranu komputera.


Zakładam, że bank boryka się z jakąś awarią i wkrótce zostanie ona naprawiona bo nie sądzę, by tak to miało w zamierzeniach CA wyglądać. Natomiast czatboty to automatyczne aplikacje usprawniające komunikację instytucji z klientem. Wykorzystując sztuczną inteligencję przetwarzają ludzki język naturalny na język zrozumiały dla komputera. Ten analizuje zapytanie użytkownika i przygotowuje stosowną odpowiedź. Dzięki czatbotom możliwa jest dwustronna komunikacja z dowolną liczbą klientów w jednakowym czasie i praktycznie przez całą dobę.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies