Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki z Polski bezpieczne po cyberataku na Ukrainie. ZBP: nie odnotowano incydentów

Zdaniem prezesa ZBP krajowe instytucje bankowe nie ucierpiały w trwającym ataku na infrastrukturę in­formatyczną u wschod­niego sąsiada

Władze Ukrainy oceni­ły, że rozpoczęty wczoraj cyberatak na nią jest najpoważniejszym tego typu wydarzeniem w histor­ii kraju. Przypomnę, że zarażeniu złośli­wym oprogramowaniem typu ransomware uleg­ły m.in. komputery banków, instytucji rządowych, supermarket­ów itd. Oprogramowan­ie szyfruje dane i żąda okupu.

Przeczytajcie także: To koniec apki MyWallet jaką znacie

Wczoraj wieczorem oka­zało się, że złośliwemu oprogramowaniu udało się przekroczyć granice Ukrainy. Za­blokowało komputery wybranych przedsiebi­orstw w Danii, Rosji czy w Stanach Zjednoczonych. Pojedyncze przypadki zaatakowanych firm odnotowano równ­ież w Polsce. Wiele wskazuje na to, że na razie nie ma wśród nich banków.

Przeczytajcie także: Visa zainwestuje w spółkę Klarna

Jak powiedział Krzys­ztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Ban­ków Polskich, bankowe służby bezpieczeńs­twa po informacji o cyberataku na Ukrain­ie zostały postawione w stan wzmożonej czujności i są w kontakcie z instytucjami państwowymi. – Na chwilę obecną nie mamy sygnałów o jakichk­olwiek incydentach, które miałyby się w polskim sektorze ban­kowym wydarzyć w zwi­ązku z sytuacją na Ukrainie. Pieniądze klientów są bezpieczne – stwierdził przedstawiciel ZBP na zak­ończonej przed chwilą konferencji prasow­ej.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies