Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
O której godzinie dojdzie przelew? Nie tak łatwo odpowiedzieć na to pytanie

Na czas realizacji tradycyjnych przelewów wpływ mają nie tylko terminy sesji systemu Elixir

Od kilku dni użytkownicy bankowości internetowej Getinu wykonując przelew mają dostęp do nowej ciekawej funkcji, mianowicie informacji o przewidywanym terminie dostarczenia przelewu do odbiorcy. Wbrew pozorom udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak długo pieniądze będą wędrować pomiędzy rachunkami w dwóch różnych bankach, wcale nie jest takie proste. Informację o nowości w serwisie Getinu odebrałem więc z zaciekawieniem.

Przeczytajcie także: Tak dodacie kartę mBanku do Android Pay

Niestety, poczułem się nieco zawiedziony, gdyż okazało się, że termin dostarczenia pieniędzy do odbiorcy podawany przez Getin jest mocno orientacyjny. Bank nie informuje bowiem o konkretnej godzinie zaksięgowania przelewu na rachunku w innym banku. Poniżej możecie zobaczyć, jak informacja generowana przez system Getinu wygląda na zrzucie przesłanym mi przez zaprzyjaźnionego blogera jakdorobic.com.


Trudności z bardziej precyzyjnym określeniem terminu realizacji przelewu wynikają z tego, że banki mają dość dużą dowolność, jeśli idzie o czas przygotowywania do wysyłki oraz księgowania odebranych przelewów. Muszą oczywiście dostosować się do godzin, w których odbywają się sesje systemu Elixir obsługującego transakcje międzybankowe. Ale same decydują o tym, do której godziny klient powinien złożyć dyspozycję, aby została ona zrealizowana wraz z najbliższą sesją wychodzącą, oraz ile czasu zajmie im księgowanie transakcji odebranych wraz z ostatnią sesją przychodzącą.

Ma to szczególne znaczenie, jeśli przelew jest zlecany po południu. Ostatnia sesja systemu Elixir odbywa się w dni powszednie o godz. 16. Jeżeli przelew ma wyjść tego samego dnia, kiedy jest zlecany, musi zostać przekazany do realizacji maksymalnie do tej właśnie godziny. Problem w tym, że system banku także potrzebuje nieco czasu na przygotowanie przelewów zleconych przez klientów do wysyłki. Dlatego banki określają tzw. godziny graniczne. Różnią się one w poszczególnych instytucjach, ale zasada wspólna dla wszystkich jest taka, że zlecenia złożone przez klientów po takiej godzinie realizowane są dopiero następnego dnia.

Przeczytajcie także: Zobaczcie jak łatwo sprawdzić punkty karne

Ponadto na termin odebrania przelewów zleconych poprzedniego dnia po godzinie granicznej wpływ ma czas, jakiego poszczególne banki potrzebują na zaksięgowanie pieniędzy otrzymanych wraz z pierwszą sesją Elixir. Poniżej znajdziecie zestawienie banków, w którym prezentuję godziny graniczne przed ostatnią sesją Elixir oraz deklarowany termin księgowania przelewów przychodzących wraz z pierwszą, poranną sesją.

Dowiecie się z niego, że jeżeli chcecie danego dnia wysłać pieniądze z rachunku np. w mBanku, musicie złożyć dyspozycję przed godziną 13.25. A jeżeli Wasz pracodawca ma rachunek np. w Citi i zlecił wysyłkę pensji po godzinie 15.30, to na Waszym koncie znajdzie się one dopiero po godz. 11.15 następnego dnia. To oczywiście dotyczy przelewów realizowanych w systemie Elixir. Przelewy ekspresowe co do zasady powinny być rozliczane w czasie rzeczywistym, z czym bywa różnie, ale to już zupełnie inny temat. W tym momencie w zestawieniu znajduje się kilkanaście banków. Będę je uzupełniał, aktualizując tekst.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies