Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Te oszustwa to już plaga. Uważajcie na pseudopolicjantów tropiących hakerów internetowych

Policja donosi o rosnącej liczbie ataków na starsze osoby korzystające z bankowości internetowej

W ostatnim czasie kilkukrotnie pisałem o przypadkach kradzieży pieniędzy metodą, którą można nazwać wariacją sposobu "na wnuczka". Ofiarą tego rodzaju przestępstw padają starsze osoby posiadające rachunki bankowe z dostępem przez internet. Złodzieje dzwonią do nich podając się za policjantów i przekonują, że prowadzą śledztwo przeciwko hakerom. Najczęściej nakłaniają swoje ofiary do przekazania danych umożliwiających zalogowanie na konto i wykonanie złodziejskiej transakcji, przekonują do założenia nowego rachunku albo do przelania oszczędności na kontrolowane przez siebie konto.

Przeczytajcie także: Dała się oszukać na ponad 100 tys. zł

Okazuje się, że skala zjawiska zaczyna być niepokojąca. Wczoraj na swojej stronie internetowej policja podała informację o trzech kolejnych przypadkach, które tylko w ciągu jednego dnia miały miejsce w województwie świętokrzyskim. 78-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego sądząc, że dzwoni do niej funkcjonariusz, otworzyła w banku nowy rachunek i straciła ponad 100 tys. zł. 58-letni ostrowczanin uniknął straty pieniędzy, ponieważ poszedł do jednostki policji upewnić się, czy nowe konto jest konieczne. W Sandomierzu natomiast zablokowano 50 tys. zł już przesłane przez 79-latkę na nowy rachunek.

Przeczytajcie także: Udało się im nabrać ponad 160 tys. osób

Jak widzicie, ofiarami przestępców padają najczęściej osoby w podeszłym wieku. Ostrzeżcie więc swoich rodziców lub dziadków, którzy mają oszczędności w bankach. Niech zachowają czujność szczególnie w sytuacji, gdy dzwoniące do nich osoby podają się za policjantów. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości seniorzy powinni upewniać się, z kim mają do czynienia, samemu dzwoniąc na policję.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies