Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Spółdzielcy będą naśladować mBank? Szykują się duże zmiany w aplikacji Portfel SGB

Nieoficjalnie dowiaduję się, że znajdą się w nim płatności Android Pay zintegrowane z aplikacją, podobnie jak zrobił to mBank

Mam kilka ciekawych informacji na temat nowości, jakie klientom zrzeszonych u siebie banków szykuje SGB. Niestety na razie wieści te są mocno nieoficjalne, a biuro prasowe banku o prowadzonych pracach nie chce mówić zbyt wiele. – Możemy tylko potwierdzić, że pracujemy nad rozwojem aplikacji mobilnej Portfel SGB, ale szczegółów i terminów na tym etapie nie przekazujemy – powiedział Marcin Kotus z departamentu rozwoju kadr i komunikacji SGB.

Jeżeli natomiast moje nieoficjalne informacje potwierdzą się, to projekt SGB może zostać uznany za jeden ciekawszych, jakie w ostatnim czasie pojawiły się na polskim rynku bankowości mobilnej. Mam wrażenie, że mimochodem rąbka tajemnicy na jego temat już kilka tygodni temu w wywiadzie dla Cashless uchylił prezes spółki First Data Polska, Damian Zapłata. Zadeklarował, że kierowana przez niego spółka wdraża dla SGB płatności mobilne Android Pay. Tymczasem to właśnie przy współpracy z First Datą SGB udostępnił Portfel SGB, który służy klientom tego banku do płatności HCE.

Przeczytajcie także: Euronet podłączył się do Inkartu

Prowadzi mnie to do wniosku, że SGB może chcieć zintegrować w swoim mobilnym portfelu Android Pay na podobnej zasadzie jak niedawno zrobił to mBank. Przypomnę, że jego klienci aby korzystać z płatności mobilnych od Google'a, nie muszą instalować oddzielnej aplikacji. Swoje karty mogą powiązać z Android Pay bezpośrednio z poziomu bankowości mobilnej. I takie rozwiązanie przypadło im do gustu, bo w ciągu pierwszej doby od debiutu skorzystało z niego prawie 10 tys. osób. Przedstawiciele FDP milczą jak grób, gdy pytam, czy nad takim właśnie projektem pracują wspólnie z SGB.

Jak jednak dowiaduję się ze źródła zbliżonego do władz SGB, spółdzielcza grupa właśnie taki ma pomysł, choć jego realizacja może nie być prosta. Problem w tym, że banki zrzeszone w SGB mają różne systemy informatyczne, wydają różne karty, oferują inne usługi dodatkowe, itd. Poukładanie tego w taki sposób, aby klienci tych wszystkich instytucji mogli w łatwy sposób zacząć korzystać z płatności Android Pay poprzez Portfel SGB jest ponoć nie lada wyzwaniem.

Przeczytajcie także: Już prawie 300 tys. klientów korzysta z HCE

Moje źródło mówi zatem, że SGB myśli o zupełnie nowej ofercie, prawdopodobnie rachunku i karty, która byłaby kierowana do klientów mobilnych i mogłaby zostać wdrożona przez kilka chętnych lub nawet wszystkie banki spółdzielcze zrzeszone w SGB. Natomiast Portfel SGB ewoluowałby od aplikacji płatniczej do w pełni funkcjonalnej bankowości mobilnej.

Co z tego okaże się prawdą oraz ile da się z tego wdrożyć, czas pokaże. Upłynąć go musi jeszcze trochę bo prace nad rozwojem Portfela SGB mają być na bardzo wstępnym etapie. W każdym razie z raportu Cashless na temat płatności mobilnych HCE wynika, że na koniec marca bieżącego roku korzystało z nich za pośrednictwem Portfela SGB ponad pół tysiąca klientów. Liczba skromna, ale może wynikać z przestarzałego sposobu aktywacji – można to zrobić tylko podczas osobistej wizyty w placówce bankowej. W kolejnej wersji apki (to też informacja nieoficjalna) ta niedogodność ma zostać usunięta.

Natomiast prace wdrożeniowe związane z Android Pay prowadzi jeszcze kilka innych banków, m.in. ING, Getin, BGŻ BNP Paribas i Euro Bank, o czym więcej możecie przeczytać tutaj.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies