Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ta nowość Mastercarda może jeszcze przyspieszyć transakcje kartami zbliżeniowymi

Organizacja rozpoczęła testy kart wyposażonych w czytniki linii papilarnych, służących do autoryzacji płatności bezgotówkowych

W opublikowanym dziś komunikacie prasowym Mastercard poinformował o testach nowej generacji biometrycznej karty płatniczej. Plastik wyposażony jest w mikroprocesor oraz technologię umożliwiającą potwierdzanie transakcji odciskiem palca w sklepach stacjonarnych.

Przeczytajcie także: Co dziesiątą kartę blokujecie przez zastrzegam.pl

Jak to działa w praktyce? Właściciel karty musi zarejestrować ją w swoim banku. W trakcie tego procesu odcisk jego palca jest konwertowany na cyfrowy wzorzec, który następnie zostaje zaszyfrowany i zapisany na karcie. Od tej pory można już nią płacić w dowolnym terminalu obsługującym standard EMV. Karta biometryczna działa na podobnej zasadzie, co zwykły plastik. Jego użytkownik wkłada kartę do terminala i jednocześnie przykłada kciuk do umieszczonego na niej czytnika linii papilarnych.

Mastercard pisze, że w trakcie transakcji odcisk kciuka jest porównywany z wzorcem biometrycznym, który jest w bezpieczny sposób przechowywany w procesorze karty. Jeśli odcisk kciuka pasuje do wzorca, transakcja zostaje autoryzowana, a konsument nawet na moment nie wypuszcza karty z ręki. Organizacja dodaje, że kolejna wersja karty biometrycznej będzie oparta o technologię zbliżeniową więc nie trzeba będzie jej nawet wkładać do terminala, aby dokonać płatności. To ważne przy transakcjach na wyższe kwoty. Dziś wymagają one autoryzacji PIN-em, co zajmuje dodatkowy czas. Karta biometryczna pozwoli go zaoszczędzić.

Przeczytajcie także: Mastercard ma zgodę na przejęcie VocaLink

Przyjmowanie płatności kartami biometrycznymi jest dla sprzedawców bardzo proste. Nie wymaga nowego sprzętu, ani nawet aktualizacji oprogramowania, ponieważ nowy rodzaj kart przyjmują funkcjonujące już terminale obsługujące standard EMV. Pierwszym rynkiem, na którym testowane jest nowe rozwiązanie, jest RPA. W najbliższych miesiącach planowane są kolejne testy tego rozwiązania w różnych krajach Europy oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Czy będzie wśród nich Polska? Mastercard o tym nie informuje.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies