Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tej zmiany już nikt nie zatrzyma. Udział transakcji zbliżeniowych kartami wzrósł do 62 proc.

Szybko rośnie też wartość płatności bezstykowych. Bez wkładania karty do terminala płacicie już nie tylko za drobnostki

W opublikowanym dziś raporcie na temat rynku kart płatniczych w Polsce w IV kw. ubiegłego roku NBP podał ciekawą informację na temat płatności zbliżeniowych. Otóż z danych banku centralnego wynika, że w okresie od października do grudnia ubiegłego roku wykonaliście ponad 533 mln transakcji kartami bezstykowo. Pierwszy raz w historii kwartalna liczba płatności zbliżeniowych przekroczyła pół miliarda.


Rys. NBP

Jednocześnie NBP podaje, że udział transakcji bezstykowych we wszystkich płatnościach kartami wzrósł do 61,8 proc. To również jest rekord i pierwszy raz, gdy transakcji zbliżeniowych jest więcej niż 60 proc. W III kw. ubiegłego roku było ich 59,2 proc. Wynik z końcówki ubiegłego roku plasuje pod tym względem Polskę w światowej czołówce.

Przeczytajcie także: Nowe wieści na temat programu terminalizacji

Natomiast wartość transakcji zbliżeniowych wyniosła w IV kw. ubiegłego roku 24 mld zł, po wzroście z 19,3 mld w okresie od lipca do września. Udział wartości płatności bezstykowych w całości transakcji bezgotówkowych wynosił w IV kw. 38,9 proc. Średnio bezstykowo wydawaliście 45 zł. W III kw. ubiegłego roku było to niecałe 40 zł.

Przeczytajcie także: Już 10 proc. kart blokujecie przez system zastrzegam.pl

Płatnościom zbliżeniowym sprzyja rozwój sieci akceptacji. NBP podaje, że w grudniu ubiegłego roku na ok. 531 tys. terminali funkcjonujących na polskim rynku, aż 485 tys. było gotowych na przyjmowanie kart bezstykowych. Wydaje się, że operatorzy terminali bez problemu będą w stanie dostosować się do regulacji organizacji płatniczych, wedle których do końca bieżącego roku wszystkie stare POS-y muszą być wymienione na zbliżeniowe. Na koniec 2016 r. karty zbliżeniowe stanowiły 77,3 proc. wszystkich funkcjonujących na polskim rynku.

Fot. Ingenico

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies