Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bądźcie ostrożni otwierając mejle. Już 20 proc. spamu zawiera oprogramowanie blokujące dostęp do danych

Laboratorium Kasperksy Lab donosi również, że celem prawie połowy ataków phishingowych są klienci instytucji finansowych

Według raportu Kaspersky Lab na temat ewolucji spamu i phishingu co piąty niechciany mejl rozsyłany w IV kwartale ubiegłego roku zawierał trojany blokujące dostęp do danych i żądające okupu w zamian za odszyfrowanie dysków. Takie złośliwe programy, zwane ransomware, były niekwestionowanymi liderami ubiegłorocznego spamu.

Przeczytajcie także: Zaciągał kredyty na nazwisko koleżanki

Jak tłumaczą eksperci z Kaspersky Lab powszechne wykorzystywanie ransomware może być spowodowane coraz większą dostępnością na czarnym rynku narzędzi umożliwiających rozsyłanie tego rodzaju spamu. Obecnie cyberprzestępcy mogą nie tylko wynająć botnet w celu rozsyłania spamu, ale również kupić pełną obsługę akcji dystrybuującej ransomware. To oznacza, że atakujący nie musi posiadać żadnych umiejętności informatycznych aby przeprowadzić atak.

Przeczytajcie także: Jest zielone światło dla mDokumentów

Z raportu na temat niechcianego oprogramowania w 2016 roku można dowiedzieć się także, że już ponad 58 proc. wiadomości e-mail to spam. To wzrost w stosunku do 2015 roku o ok. 3 pkt. proc. Najwięcej niechcianej poczty elektronicznej pochodzi ze Stanów Zjednoczonych – ponad 12 proc. Ponadto ok. 47 proc. ataków phishingowych ukierunkowana jest na klientów instytucji finansowych, w tym banków. Dla porównania w 2015 roku było to tylko 34 proc.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies