Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Urząd skarbowy rozliczy PIT-a a wniosek o to złożycie przez bank. Pierwsze instytucje kończą prace nad wdrożeniami

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już od połowy marca do rozliczenia się z fiskusem wystarczy dostęp do rachunku bankowego przez internet

Kilka instytucji kończy prace nad udostępnieniem w bankowości internetowej nowej, ciekawej funkcji. Będzie ona wykorzystywać zalety nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma wejść w życie 15 marca. Nowelizacja zakłada, że to urząd skarbowy na podstawie posiadanych przez siebie danych przygotuje roczne zeznanie podatkowe i prześle je podatnikowi do akceptacji. Potrzebny będzie do tego jednak wniosek, który będzie można złożyć między innymi za pośrednictwem banku.

Przeczytajcie także: Zadyszka systemu Blue Cash w III kw. ub. roku

Z moich informacji wynika, że w grupie banków, które jako pierwsze udostępnią klientom nowe możliwości w zakresie rozliczania się z urzędem skarbowym, będą m.in. PKO BP oraz Raiffeisen Polbank. Przedstawiciele tego drugiego tłumaczyli mi dzisiaj, jak składanie wniosku do urzędu skarbowego będzie wyglądało w jego serwisie internetowym. Otóż po wybraniu odpowiedniej zakładki klient będzie musiał podać kilka ważnych informacji, takich jak liczba dzieci na utrzymaniu, nazwa urzędu skarbowego, w którym się rozlicza czy nazwa organizacji pożytku publicznego, której chce przekazać 1 proc. podatku. Będzie też musiał określić czy chce się rozliczyć samodzielnie czy ze współmałżonkiem.

Taki wniosek będzie musiał zatwierdzić hasłem jednorazowym. Następnie na podany przez niego adres e-mail zostanie wysłane urzędowe potwierdzenie odbioru wniosku a po maksymalnie pięciu dniach – link do gotowego zeznania podatkowego. Rolą klienta będzie sprawdzenie, czy wszystko w wypełnionym przez urząd skarbowy zeznaniu się zgadza. Jeśli tak, nic więcej nie będzie musiał robić. Urząd zinterpretuje takie milczenie jako aprobatę i roczny PIT zostanie uznany za złożony. W przypadku dostrzeżenia błędu zeznanie podatkowe klient będzie musiał przygotować samodzielnie.

Przeczytajcie także: Jeszcze w lutym nowy serwis Handlowego

Znając utyskiwania Polaków na konieczność samodzielnego rozliczania się z fiskusem należy zakładać, że z możliwości scedowania tej nieprzyjemności na urzędy skarbowe skorzysta wielu rodaków. Z drugiej strony jednak mam wrażenie, że świadomość nowych możliwości w zakresie rozliczania się z urzędem skarbowym jest na razie niewielka. Może się więc okazać, że przy braku większej akcji informacyjnej wielu podatników potencjalnie zainteresowanych tym rozwiązaniem nie skorzysta z niego bo nie będzie o nim po prostu wiedzieć.

Jeżeli jednak znajdą się tacy, którzy się na to zdecydują, idę o zakład, że w większości przypadków wniosek złożą przez swój bank. Sukces, jakim okazało się w ubiegłym roku umożliwienie składania przez bankowe systemy transakcyjne wniosków w programie 500 plus pokazał, że udział banków w tego rodzaju przedsięwzięciach jest niezbędny.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies