Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie zniosą opłat roamingowych w Unii Europejskiej? Pat w negocjacjach

Opłaty za roaming na terenie UE miały zniknąć już w czerwcu 2017 r. Komisja Europejska nie może jednak przekonać operatorów do niższych stawek za mobilny internet

Bruksela od wielu lat walczy o zniesienie opłat roamingowych. Chodzi o to, byście mogli korzystać z telefonów komórkowych na terenie całej Unii Europejskiej na podobnych zasadach i warunkach finansowych, co w kraju. Na razie za pomocą unijnej regulacji znacznie obniżono maksymalne stawki pobierane za granicą przez operatorów komórkowych za minutę rozmowy oraz za mobilny internet. W tej chwili opłaty są powiązane ze stawkami obowiązującymi w ramach Waszej taryfy. Po prostu do każdej minuty wykonywanej za granicą rozmowy i każdego megabajta przesłanych lub odebranych za granicą danych dolicza się 5 eurocentów (2 eurocenty w przypadku SMS).

Jest taniej niż jeszcze kilka lat temu, ale do całkowitego zlikwidowania opłat w roamingu jeszcze daleko. Komisja Europejska chce, abyście korzystali z telefonów na wakacjach bez tych dodatkowych opłat, pod warunkiem, że nie przekroczycie limitów określanych mianem fair use, czyli w wielkim uproszczeniu, że w sieci zagranicznego operatora telefon nie będzie zalogowany dłużej niż w sieci krajowej.

Przeczytajcie także: Będą nowe stress testy europejskich banków?

Jak donosi Agencja Reuters, Andrus Ansip, wiceprzewodniczący KE oraz komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego wyraził obawy, że toczące się właśnie negocjacje w sprawie zniesienia opłat roamingowych mogą zakończyć się niepowodzeniem. Dzisiaj o 18.30 rozpoczyna się trzecia, ostatnia runda rozmów na ten temat z udziałem Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej. Przedmiotem sporu pozostaje stawka za 1 GB transferu danych (obecnie wynosi ona 50 euro) pobierana dodatkowo, gdy korzystacie ze smartfona ponad to, co zapisano w zasadach fair use. Parlament Europejski przyjął propozycję polskiej eurodeputowanej Róży Thun, aby opłata za taki pakiet mobilnego internetu wynosiła nie więcej niż 4 euro ale nie mniej niż 1 euro. Niektóre państwa członkowskie żądają zaś maksymalnie 7,5 euro, ale nie mniej niż 4 euro.

Skąd taka rozbieżność? Usługi telekomunikacyjne są relatywnie tanie w krajach Europy Północnej i Wschodniej. Tu telekomy proponują pakiety nielimitowanych rozmów i dostępu do mobilnego internetu. W Europie Zachodniej i Południowej jest drożej. Kraje z tych regionów są też najczęściej wybierane jako miejsce letniego wypoczynku. Jeśli ze smartfonów będzie wolno korzystać tak jak w kraju zamieszkania, to za Wasze rozmowy i transfer danych za granicą obcej sieci musi zapłacić Wasz operator z opłacanego przez Was abonamentu. Nic więc dziwnego, że telekomy z naszej części Europy opowiadają się za niskimi stawkami.

Przeczytajcie także: KE chce zaostrzenia przepisów dot. kryptowalut i prepaidów

Z kolei sieci komórkowe z Grecji, Hiszpanii czy Niemiec obawiają się, że utracą wakacyjne zyski a przy niskich stawkach wschodnioeuropejskie telekomy zyskają tani dostęp do ich infrastruktury i w oparciu o nią będą proponowały tańsze usługi, przejmując klientów.

Kiedy w maju 2015 r. podczas wizyty Ansipa w Warszawie zapytałem go o plany KE w sprawie roamingu, odpowiedział, że dodatkowe opłaty za korzystanie z komórki za granicą trzeba zlikwidować. Wtedy nie było jeszcze wiadomo, jak się za to zabrać. Dzisiaj PE i KE są bliżej rozwiązania problemu. Jeśli jednak w najbliższym czasie nie dojdzie do porozumienia w sprawie stawek rozliczeniowych za korzystanie za granicą z mobilnego internetu, to wątpliwe jest, aby Komisja Europejska wywiązała się ze swojej obietnicy zniesienia opłat roamingowych do 15 czerwca 2017 r. Oznacza to, że w wakacje na terenie UE znów za rozmowy, serfowanie w sieci i korzystanie z niektórych aplikacji łączących się z serwerem, np. bankowych, zapłacicie więcej niż w domu.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies