Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zbyt mocno kochacie gotówkę, by z niej zrezygnować. Ciekawe badanie na temat płatności

Z sondażu przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku wynika, że większość z Was wciąż nie kupuje w internecie, a jeżeli już, to częściej niż elektronicznie płaci gotówką

Badanie, o którym mowa, to raport "Płatności cyfrowe 2016", przygotowany przez Izbę Gospodarki Elektronicznej pod patronatem Narodowego Banku Polskiego oraz polskiego oddziału Visy. Raport został opublikowany dzisiaj i można go znaleźć tutaj. Dane do badania zbierane były na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku metodą CAWI, czyli przy pomocy ankiet elektronicznych wśród internautów w wieku co najmniej 15 lat.

Z sondażu wynika, że najczęściej posiadanym przez Was produktem transakcyjnym jest konto bankowe z dostępem do internetu. Wskazało na to 36 proc. respondentów. Na kolejnym miejscu znalazła się karta bankowa z wynikiem 35 proc. Dalej są konta integratorów płatności, takich jak PayU czy PayPal – 29 proc., rachunek bankowy bez dostępu internetowego – 27 proc. oraz aplikacja mobilna z funkcją płatności – 20 proc.

Przeczytajcie także: Drony dostarczą paczki startując ze sterowców

Wśród osób dokonujących płatności za zakupy w internecie najczęściej wykorzystywanym do tego instrumentem jest przelew typu pay by link. Wskazało na niego 48 proc. respondentów. Co ciekawe, na drugim miejscu znalazł się tradycyjny przelew bankowy z wynikiem 35 proc. Z kolei na trzecim miejscu, z wynikiem na poziomie 26 proc. wskazań, znalazła się płatność gotówką przy odbiorze. Tyle samo ankietowanych zadeklarowało, że płaci gotówką odbierając zamówiony produkt osobiście. Płatność kartą bankową znalazła się na pozycji piątej (również 26 proc.).

Na pytanie, czy "kupuje coś w internecie" pozytywnej odpowiedzi udzieliło 41 proc. badanych. Niewiele mniej, bo 38 proc. ankietowanych zadeklarowało, że kupuje mobilnie, czyli przy wykorzystaniu tabletu lub smartfona. Do dokonywania płatności w internecie przyznało się 46 proc. biorących udziały w sondażu, a do płatności mobilnych – 38 proc.

Przeczytajcie także: Nie przepłacajcie za zakupy w internecie

Nie ma, wydaje mi się, zaskoczenia, jeśli chodzi o przyczyny dokonywania płatności gotówką za zakupy internetowe. Najczęstsze powody to: brak zaufania do sklepu internetowego – 21 proc., przyzwyczajenie – również 21 proc. wskazań, oraz obawa o to, że po płatności elektronicznej zamówiony produkt nie zostanie przez sklep wysłany – 20 proc. odpowiedzi.

Ciekawie przedstawiają się wyniki dotyczące instrumentów wykorzystywanych do płatności mobilnych. Otóż na pierwszym miejscu wymieniono płatności typu one click – wskazało na to 35 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazła się aplikacja mobilna np. SkyCash – 31 proc. wskazań a na trzecim mobilne płatności zbliżeniowe – 27 proc. Interesujące, że tylko co piąty ankietowany wyraził zainteresowanie korzystaniem z jednego z międzynarodowych rozwiązań płatniczych, typu Android Pay czy Samsung Pay. Co trzeci badany w ogóle nie wie, czym jest takie rozwiązanie. Ci którzy wiedzą (23 proc.) nie są nim zainteresowani.

Autorzy badania zadali też pytanie o stosunek ankietowanych do pomysłu wycofania gotówki z obiegu. Okazuje się, że zdecydowana większość z Was jest temu pomysłowi przeciwna. Zadeklarowało tak aż 64 proc. badanych. Tylko 8 proc. jest za. 28 proc. badanych nie ma na ten temat własnego zdania.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies