Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bitcoin blisko rekordu wartości. Za skokiem kursu kryptowaluty mogą stać Chińczycy

W Nowy Rok kurs bitcoina po raz pierwszy od lat przebił poziom 1000 dolarów amerykańskich

Bitcoin to kryptowaluta, która została wprowadzona przez anonimową grupę osób w 2009 r. Wirtualny pieniądz jest niezależny od banków, rządów i instytucji. Zapewnia zatem dużą anonimowość. Można z niego korzystać wszędzie tam, gdzie dostępny jest internet lub telefonia komórkowa.

Przeczytajcie także: Bitcoin pod okiem polskich instytucji

Obecnie 1 bitcoin jest wyceniany na ok. 1022 dolary czyli ponad 4,2 tys. zł. To o ponad 125 proc. więcej niż na początku ubiegłego roku i niemal najwięcej w historii. Kurs jest najwyższy od grudnia 2013 r. Wtedy wyceniano go nawet na ponad 1,1 tys. dolarów. Później notowaniom tej najpopularniejszej kryptowaluty zaszkodził upadek największej giełdy obracającej bitcoinami Mt. Gox z Japonii. Instytucja ogłosiła bankructwo w lutym 2014 r. Utracono wtedy ok. 850 tys. bitcoinów wycenianych nawet na 480 mln dol.

Zresztą giełdy to zdaje się słabe ogniwo w systemie dystrybucji kryptowalut. Pewnie pamiętacie, że w październiku hakerzy zaatakowali jedną z najstarszych w Polsce platform do handlu cyfrowymi pieniędzmi – Bitcurex. Serwis Bitcoin.pl informował wtedy, że przed zamknięciem giełdy 13 października z jej adresu mogło zniknąć 2,3 tys. BTC, czyli prawie 6 mln zł.

Przeczytajcie także: Bitcurex przyznaje, że został zhakowany

Natomiast Reuters informuje, że za obecnie obserwowanym skokiem wartości bitcoina może stać wzrost jego popularności w Chinach, gdzie odnotowuje się najniższy od 20 lat kurs tamtejszego juana. Dane wskazują, że większość transakcji bitcoinowych przeprowadzanych jest teraz właśnie w tym kraju. Zapewne nie bez znaczenia dla rynku kryptowalut są także listopadowe wydarzenia w Indiach. Tamtejszy rząd pod hasłem walki z ukróceniem szarej strefy i łapownictwa z dnia na dzień wycofał z obrotu 86 proc. gotówki.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies