Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tak dużo kart w Polsce jeszcze nie było. Rekord w najświeższych danych NBP

Ze statystyk banku centralnego wynika, że we wrześniu w portfelach mieliście już 36,3 mln kart. Drugi kwartał z rzędu urosła liczba kredytówek

W przedświąteczny piątek obiecałem Wam, że możecie spokojnie świętować, a jeśli coś się w trakcie Waszego ucztowania stanie, dowiecie się o tym z Cashless we wtorek, bo redakcja będzie trzymać rękę na pulsie. Niniejszym dotrzymuję słowa, bo gdy kończyliście firmowe spotkania wigilijne i wyłączaliście laptopy, a ostatnie karpie opuszczały hipermarkety, w piątkowe popołudnie NBP opublikował statystyki na temat rynku kart bankowych w III kw. bieżącego roku. A w nim znalazło się mnóstwo ciekawych danych.

Okazuje się, że we wrześniu w Waszych portfelach było 36,289 mln kart płatniczych. To najwięcej w historii. Poprzedni rekord, zanotowany w IV kw. 2014 roku, został pobity o ponad 200 tys. sztuk. W porównaniu z czerwcem liczba kart urosła o ponad pół miliona, a w porównaniu z wrześniem ub. roku – aż o ponad 1,5 mln sztuk.

Przeczytajcie także: Euronet też będzie sprzedawał polisy przez bankomaty

Oczywiście gros posiadanych przez Was plastików to karty debetowe. We wrześniu mieliście ich bez mała 27,9 mln sztuk. W czerwcu było ich 27,5 mln a we wrześniu 2015 r. – 26,5 mln. Co ciekawe, drugi kwartał z rzędu urosła liczba kart kredytowych w Waszych portfelach. We wrześniu było ich 5,861 mln a w czerwcu – 5,836 mln. Jak widzicie, to wzrost symboliczny, ale mimo wszystko ciekawy bo Biuro Informacji Kredytowej, publikujące dane co miesiąc, regularnie donosi o spadku liczby wydawanych przez banki kredytówek.

Zaskakujące może również być to, że mimo restrykcyjnych rekomendacji nadzoru odnośnie do kart przedpłaconych, przybywa ich dość dynamicznie. We wrześniu mieliście ich 2,278 mln, podczas gdy w czerwcu 2,136 mln a we wrześniu przed rokiem – 2,087 mln sztuk. Ciekawostką jest również fakt, że jeszcze dynamiczniej przybywa kart bankomatowych. Na koniec minionego kwartału było ich ponad 211 tys., podczas gdy w czerwcu – 169 tys. a w III kw. ub. roku – 113 tys. Czyżby to zasługa nowej karty bankomatowej w ofercie BZ WBK? Natomiast tradycyjnie już stabilnie przedstawia się liczba kart obciążeniowych. We wrześniu było ich 258 tys., mniej więcej tyle samo co przed rokiem.

Przeczytajcie także: Numery kart całkowicie znikną z sieci

Oczywiście większość, bo prawie 33 mln kart wydanych przez banki z Polski, trafiło do klientów indywidualnych. W czerwcu było ich 32,6 mln a we wrześniu przed rokiem – prawie 32 mln. Kart biznesowych w minionym kwartale było 3,3 mln. To o ok. 90 tys. więcej niż w czerwcu i o pół miliona więcej niż we wrześniu 2015 r. Warto też zwrócić uwagę, że ponad 28,1 mln kart ma funkcję zbliżeniową. Stanowią więc one 77,5 proc. rynku. W czerwcu zbliżeniówek było 27,7 mln a na koniec III kw. ub. roku – 26,6 mln.

A jeżeli jeszcze nie macie zawrotów głowy od tych liczb, to zapraszam na Cashless za chwilę, bo danych będzie znacznie więcej. Ze statystyk NBP wynika bowiem, że rekord liczby kart bankowych to nie jedyny historyczny wynik zanotowany na rynku płatniczym w III kw. Rekordowo dużo było też terminali POS.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies