Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie będzie potrzebna licencja KNF, aby zyskać dostęp do rachunków klientów. Ciekawy aspekt dyrektywy PSD II

Zawiadomienie nadzoru oraz zakup odpowiedniego ubezpieczenia wystarczą, aby firmy mogły domagać się od banków udostępnienia informacji o transakcjach klientów

Zdążyliście się pewnie przyzwyczaić do tego, że unijna dyrektywa PSD II kryje w sobie mnóstwo ciekawych przepisów, a każdy z nich może z dnia na dzień zmienić funkcjonowanie branży finansowej w całej Europie. Tak może być z kolejnym, o którym wspomniał dr Krzysztof Korus z kancelarii dLK Korus Okoń podczas konferencji European Fintech Forum, jaka wczoraj odbyła się w Warszawie. Serwis Cashless był jej partnerem medialnym.

Przeczytajcie także: Ekspresy rosną nie tylko w systemie KIR

Podczas swojej prezentacji przedstawiciel kancelarii dLK zwrócił uwagę na wprowadzaną przez PSD II wolność w dostępie do rachunków płatniczych. Dziś wiele firm uzyskuje go za zgodą klientów dzięki mającej w Polsce złą reputację technologii screen scraping. Po zaimplementowaniu dyrektywy do polskiego prawa nie będzie to już potrzebne, bo bank będzie musiał otworzyć swoje systemy przed takimi firmami jak Sofort czy Trustly.

Przepis ten jest już dobrze znany w branży finansowej. Część bankowców drży na myśl o momencie, kiedy zacznie obowiązywać, sugerując że stanie się on kluczem otwierającym systemy bankowe przed cyberprzestępcami. Inni cieszą się, bo widzą w tym szansę na odebranie wielu klientów największym bankom na rynku. Może nie każdy jednak wie, że aby móc uzyskać dostęp do kont bankowych, wcale nie trzeba będzie mieć licencji KNF, której zdobycie wiąże się ze spełnieniem określonych warunków.

Przeczytajcie także: Firma firmie nie zapłaci gotówką nawet złotego

Jak powiedział dr Krzysztof Korus, po zaimplementowaniu PSD II każda firma w Polsce będzie miała prawo żądać od banków dostępu do historii transakcji na rachunkach klientów, którzy wyrażą na to zgodę. Wystarczy tylko, że firma taka złoży odpowiednie oświadczenie w KNF oraz wykupi ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – nie będzie musiała ubiegać się o żadną zgodę nadzoru. Tak zdobyte dane mogą posłużyć np. do analizy zdolności kredytowej klientów przez firmy pożyczkowe.

Dodatkowo banki oraz krajowe instytucje płatnicze, a więc podmioty posiadające licencje wydawane przez KNF, będą mogły wykonywać transakcje z rachunków prowadzonych przez inne banki. Otwiera to drogę do legalnego świadczenia w Polsce wielu różnych usług, m.in. takiej, jaką swego czasu zaproponowała polska firma Kontomierz. Polega ona na możliwości zarządzania rachunkami w różnych bankach z poziomu jednego systemu transakcyjnego.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies