Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest reakcja na uwagi klientów. BIK łata lukę w systemie alertów kredytowych

Dotychczas mogło się zdarzyć, że na nazwisko osoby korzystającej z alertów złożono wniosek kredytowy, ale nie została ona o tym zaalarmowana

Alerty BIK to usługa dostępna już od dłuższego czasu, ale szczególnie popularna stała się latem tego roku, gdy wybuchła afera związana z podejrzeniem wycieku danych z bazy Pesel. Klienci banków przestraszyli się, iż przestępcy mając o nich informacje będą mogli na ich nazwiska zaciągać kredyty. Alerty BIK mogą przed tym zabezpieczać.

Zasada działania usługi Biura Informacji Kredytowej jest dość prosta. Jeżeli klient złoży wniosek o kredyt, bank bada jego zdolność kredytową. W ramach tego procesu wysyła zapytanie o jego historię finansową do bazy BIK. Wówczas BIK w ramach usługi Alerty informuje klienta mejlem albo SMS-em, że właśnie ktoś na jego nazwisko ubiega się o kredyt. Jeżeli klient sam tego nie robi, oznacza to, że prawdopodobnie ktoś na jego nazwisko usiłuje wyłudzić pieniądze. Jest więc czas na odpowiednią reakcję.

Przeczytajcie także: Alert BIK nie zawsze zadziała

Niestety, okazało się, że Alerty BIK nie zawsze zadziałają. Czytelnicy donosili o przypadkach, gdy mając aktywną usługę zaciągali nowe zobowiązania finansowe w bankach, a mimo wszystko nie byli o tym alarmowani przez BIK. Wszystko przez tzw. zapytania monitorujące. Jak powiedziano mi w biurze prasowym BIK zapytania takie składane są zwykle przez banki, które mają już, jak to określono, "otwartą relację kredytową z klientem" i chcą mu sprzedać kolejny produkt, np. kartę kredytową.

Władze BIK przyznały więc, że w takich przypadkach Alerty BIK nie są generowane, ale nie umniejsza to w żaden sposób wartości tej usługi. Ryzyko fraudu w takich sytuacjach jak opisane wyżej, miało być niewielkie. Dlaczego? Bo nawet jeżeli oszust złoży wniosek o pożyczkę na nazwisko swojej ofiary akurat w tym banku, w którym ma ona otwarty już kredyt, to bank ten z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością skontaktuje się z nią przed wypłatą środków.

Przeczytajcie także: Tysiące ludzi chcą mieć Alerty BIK

Niestety szybko wyszło na jaw, że część banków w oparciu o zapytania monitorujące udziela kredytów także nowym klientom. W takiej sytuacji znalazł się jeden z czytelników Cashless posługujący się nickiem Timberman, który napisał o tym w komentarzu pod jednym z wcześniejszych tekstów o Alertach BIK. Wiele wskazuje więc na to, że to luka, na którą BIK powinien zareagować.

I właśnie zareagował. Jak doniósł przed chwilą Roman – inny czytelnik Cashless, BIK wysłał mu pismo, w którym komunikuje, że od teraz alerty będą wysyłane także w sytuacji, gdy do bazy trafiać będą zapytania monitorujące od banków. Informację tę potwierdziłem w biurze prasowym BIK. Zmiany w zasadzie działania alertów obowiązują od dzisiaj.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies