Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZBP ma krótką listę firm, z którymi rozmawia na temat polskiej karty

Związek pracuje obecnie nad zapytaniem ofertowym, które skierowane zostanie do wybranych podmiotów zainteresowanych udziałem w budowie krajowego schematu płatniczego

Mam kolejne nieoficjalnie informacje na temat postępów prac nad tzw. polską kartą płatniczą. Jak wiecie, projekt prowadzi Związek Banków Polskich, który kilka tygodni temu otrzymał od pięciu instytucji wstępne propozycje pomocy przy realizacji tego przedsięwzięcia. Były to oferty od MasterCarda, Visy, Gemalto, JCB oraz firmy Discover. Okazuje się, że w grze pozostały już tylko trzy instytucje.

Przeczytajcie także: Jest projekt porozumienia na temat interchange w urzędach

Z informacji uzyskanych w dwóch niezależnych źródłach wynika, że na krótkiej liście ZBP są już tylko MasterCard, Visa i Discover. Ponoć temu ostatniemu najbardziej zależy na uczestnictwie w projekcie polskiego schematu płatniczego i obiecuje związkowi najwięcej, choć na razie trudno ocenić, na ile te obietnice może zrealizować. Miał także wzmocnić działania public relations w naszym kraju. Wyrazem tego miała być na przykład publikacja przez media internetowe informacji o detronizacji MasterCarda i Visy pod względem liczby punktów akceptujących jego karty na świecie.

Natomiast ZBP pracuje już nad zapytaniem ofertowym (tzw. RFP), które w ciągu najbliższych kilku tygodni ma zostać skierowane do instytucji znajdujących się na krótkiej liście. Ma też do rozwiązania jeszcze inny problem, a mianowicie nieobecność niektórych banków wśród akcjonariuszy Polskiego Standardu Płatności. To spółka, która zarządza systemem mobilnym Blik. To o niego oparty ma zostać krajowy schemat płatniczy. A to kłopot dla tych banków, które nie uczestniczą w tym projekcie, a jednocześnie są zainteresowane schematem krajowym.

Przeczytajcie także: Alert BIK nie zawsze zadziała

Wśród tych instytucji najważniejszy jest oczywiście Pekao, który jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce i trudno sobie wyobrazić powodzenie polskiej karty bez jego wsparcia. Z tego co powiedział niedawno w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Grzegorz Długosz, prezes PSP, wynika, że zarządzana przez niego spółka prowadzi już zaawansowane rozmowy z władzami Pekao na temat wejścia kapitałowego tego banku do PSP. Wcześniej oficjalne zaproszenie w tej sprawie zostało do prezesa Pekao wysłane przez szefów instytucji będących akcjonariuszami PSP. To, że rozmowy z Pekao na temat wejścia do spółki zarządzającej Blikiem są mocno zaawansowane, potwierdziła też nieoficjalnie osoba zbliżona do zarządu ZBP.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies