Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nest Bank ma najbardziej bezgotówkową sieć oddziałów. Najmniej – banki państwowe

Wśród instytucji, które najszybciej zmieniają oddziały na bezgotówkowe, wyróżnia się Credit Agricole

W zestawieniu prezentującym udział oddziałów bezgotówkowych w ogólnej liczbie placówek największych polskich banków, w I kw. 2024 roku liderem pozostał Nest z wynikiem 91,6. Instytucja uzyskała taki sam wynik jak na koniec ubiegłego roku.

Przeczytajcie także: Pekao zastanawia się nad przejęciem estońskiego banku Luminor

Pozycja Nest Banku w rankingu zapewne nie zmieni się zbyt szybko. Kilka kwartałów temu okazało się, że instytucja wycofuje obsługę kasową z niemal całej swojej sieci placówek. Wyjątkiem jest oddział zlokalizowany przy ul. Domaniewskiej 39 w Warszawie, gdzie klienci wciąż mogą wpłacać i wypłacać gotówkę w kasie.

Na drugim miejscu w zestawieniu ponownie znalazł się ING. Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że także i w tym przypadku wyliczenia nie uległy zmianie w porównaniu z kwartałem poprzedzającym: instytucja na koniec marca miała tyle samo oddziałów, co w grudniu, podobnie wyglądało to w przypadku placówek bezgotówkowych. Ciekawie wciąż dzieje się na najniższym stopniu podium, gdzie swoją pozycję umacnia Credit Agricole. Chociaż bank redukuje ogólną liczbę placówek, to w jego sieci wciąż przybywa oddziałów bezgotówkowych.

Przeczytajcie także: Duże wypłaty wygranych w Lotto wkrótce wyłącznie przelewem

Najniższy wskaźnik bezgotówkowości oddziałów ponownie zanotowały instytucje kontrolowane przez państwo, czyli PKO BP, Alior oraz Pekao. Każda z nich posiada kilkaset placówek bankowych, a łącznie prowadzą kilkadziesiąt oddziałów bez tradycyjnego "okienka", głównie dzięki PKO BP, który ma ich 50.

Fakt, iż banki nie posiadają kas, nie znaczy, że uniemożliwiają wpłaty i wypłaty gotówki. Te można zazwyczaj realizować w strefach samoobsługowych wyposażonych w bankomaty i wpłatomaty. Natomiast "bezgotówkowość" nie jest celem samym w sobie. W przypadku instytucji posiadających wielu klientów przyzwyczajonych do tradycyjnych metod obsługi, wyeliminowanie kas, mimo że pozwala zmniejszyć koszty, zapewne nie będzie działaniem priorytetowym.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies