Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BNP Paribas posiada najwięcej oddziałów bezgotówkowych. Coraz większy ścisk w czołówce zestawienia

W ciągu roku działające na polskim rynku banki zwiększyły liczbę oddziałów bezgotówkowych o ponad sto. Jednocześnie liczba wszystkich ich placówek zmniejszyła się

Na koniec marca 2024 roku największe banki działające na polskim rynku posiadały ponad 770 oddziałów bezgotówkowych. Tak wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl. To o przeszło 20 placówek więcej niż w kwartale poprzedzającym, a także o ponad sto więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Warto przy tym zaznaczyć, że odbywa się to w sytuacji, gdy liczba wszystkich oddziałów bankowych zmniejsza się systematycznie, o czym możecie przeczytać tutaj.

Przeczytajcie także: Credit Agricole z kalkulatorem śladu węglowego

Pozycję lidera w rankingu sieci bezgotówkowych utrzymał BNP Paribas. Na koniec marca bank posiadał 180 placówek bez obsługi kasowej, o dwie więcej niż w kwartale poprzedzającym. Drugą pozycję na liście utrzymał ING z wynikiem 150 oddziałów. Tyle samo instytucja posiadała kwartał wcześniej. Trzecie miejsce na podium utrzymało Millennium, które nieznacznie poprawiło wynik z końca roku, ale do jego pozycji niewiele traci Credit Agricole, którego sieć placówek bezgotówkowych systematycznie rośnie.

Kolejne banki w zestawieniu odstają od wspomnianej czołówki. PKO BP na koniec grudnia posiadał 50 placówek bezgotówkowych i w okresie styczeń-marzec nie zmienił stanu posiadania. Z takim wynikiem instytucja ta wyróżnia się jednak na tle innych banków kontrolowanych przez państwo, które na razie nie koncentrują się na transformacji swojej sieci na bezgotówkową.

Przeczytajcie także: PKO BP wciąż dominuje na rynku kart kredytowych

Oddział bezgotówkowy nie posiada tradycyjnych kas, ale mogą w nim być realizowane wpłaty i wypłaty – odbywa się to za pomocą maszyn (bankomaty i wpłatomaty). Śledząc zestawienia poświęcone temu zagadnieniu, kolejny już raz można odnieść wrażenie, że brakuje tu rynkowego trendu: o ile część instytucji rozbudowuje swoją sieć oddziałów bez kas, o tyle inne ją redukują lub pozostawiają bez zmian.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies