Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP wciąż dominuje na rynku kart kredytowych. Rok temu miał ich jednak więcej

Dużo kredytówek dla klientów indywidualnych wydały także Pekao, Santander i BNP Paribas

Na koniec marca br. klienci indywidualni największych polskich banków posiadali ponad 4,5 mln kart kredytowych (łącznie z kartami czekającymi na aktywację). To rezultat nieznacznie lepszy od tego zanotowanego na koniec grudnia 2023 roku, ale też gorszy od wyniku z analogicznego okresu 2023 roku, gdy kart było o ok. 100 tys. więcej.

Przeczytajcie także: Credit Agricole umożliwi płatności za bilety parkingowe i komunikacyjne

Ranking banków obsługujących najwięcej kart kredytowych ponownie otwiera PKO BP, z wynikiem przeszło 900 tys. wydanych kredytówek. Tych ostatnich na koniec ubiegłego roku instytucja miała niewiele mniej. Na kolejnym miejscu w zestawieniu ponownie znalazł się Pekao, który wyprzedził Santandera i BNP Paribas. Wszystkie trzy banki na koniec I kw. mogły się pochwalić ponad 600 tys. kredytówek wydanych klientom indywidualnym.

Segment kart kredytowych sukcesywnie kurczy się od dłuższego czasu (kilkanaście lat temu było ich w użyciu dwa razy więcej niż obecnie). Choć czasem na tym rynku zdarzają się wyjątkowe kwartały, kiedy liczba kart nieznacznie rośnie (tak było nie tylko w ostatnich miesiącach, ale też np. w ostatnim kwartale 2022 roku), to trwający od dłuższego czasu trend dla kredytówek jest negatywny. Jedną z przyczyn tego zjawiska może być pojawienie się konkurencyjnej usługi, czyli płatności odroczonych, których popularność w Polsce szybko rośnie.

Przeczytajcie także: KNF wpisał na listę ostrzeżeń publicznych "Bank Gospodarczy"

Na koniec trzeba odnotować, że część banków nie podaje statystyk dotyczących wydawnictwa kart kredytowych, więc w rzeczywistości jest ich nieco więcej, niż by wynikało z naszych publikacji. Szczególnym przykładem jest tu Citi Handlowy, który na ryku kart kredytowych jest dużym graczem, ale od dłuższego czasu nie chce się tym chwalić.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies