Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oficjalnie: karty na Poczcie jeszcze w tym roku

Firma jest na ostatniej prostej negocjacji warunków obsługi transakcji kartami

Poczta Polska do końca roku zamierza zaopatrzyć swoje placówki w terminale do przyjmowania kart. Operator będzie akceptował także zbliżeniowe płatności mobilne.

- W naszym przypadku w grę wchodzą bardzo małe kwoty transakcji, przy których przyjmowanie kart jest nieopłacalne. Dlatego uruchomimy terminale tylko ze względów wizerunkowych – podkreśla Janusz Wojtas, członek zarządu Poczty Polskiej.

Przeczytaj także: Sposób na zakaz screen scrapingu

O tym, że na poczcie za znaczki i listy będzie można zapłacić kartą mówi się co najmniej od roku. PP zwlekała jednak z wdrożeniem terminali, bo niezbyt dobrze wypadły prowadzone przez nią w 2013 i 2014 r. programy pilotażowe. W Katowicach i w Łodzi w trakcie testowania nowych usług przez kilka miesięcy kartą zapłaciło zaledwie 0,39 proc. klientów.

Przeczytaj także: Terminale PolCard zaczną akceptować Blika już w maju

Poczta obawiała się opłat, jakie wiążą się z obsługą płatności bezgotówkowych. Przypomnijmy, że w wyniku administracyjnej regulacji od stycznia prowizja interchange jaką placówki akceptujące karty odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności, została drastycznie obniżona do 0,2-0,3 proc. Jeszcze niedawno wynosiła 1,6 proc.

Interchange jest głównym składnikiem kosztów obsługi kart, ale nie jedynym. Dochodzą do nich jeszcze opłaty systemowe na rzecz organizacji płatniczych oraz marża agenta rozliczeniowego, czyli firmy obsługującej płatności np. poprzez terminal płatniczy lub w internecie.

Poczta prowadzi negocjacje w sprawie stawek tych opłat. Ich finał spodziewany jest w ciągu kilku miesięcy. Janusz Wojtas deklaruje, że jeszcze w tym roku na Poczcie będzie można płacić kartami.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies