Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik zbliżeniowy na iPhone'ach? PSP przygotowuje nową usługę

Drogę do uruchomienia prac nad zbliżeniowym Blikiem na urządzeniach z systemem iOS otworzyła zmiana dokumentacji API iOS

Polski Standard Płatności, operator systemu płatniczego Blik, w odpowiedzi na pytania cashless.pl poinformował, że rozpoczął już prace nad uruchomieniem Blika zbliżeniowego na smartfonach z systemem operacyjnym iOS. – W dokumentacji API iOS dla deweloperów pojawiła się możliwość dostępu do anteny NFC i obecnie jesteśmy w trakcie prac mających na celu umożliwienie bankom zaoferowania płatności zbliżeniowych Blik klientom, którzy korzystają z iPhone'ów – czytam w wiadomości otrzymanej z biura prasowego PSP.

Przeczytajcie także: PKO BP ma nowego wiceprezesa

Zdaniem spółki planowane udostępnienie przez Apple technologii NFC dla zewnętrznych dostawców usług płatniczych stanowi ważną zmianę dla sektora płatności mobilnych. – Ta perspektywa otworzy nowe możliwości również przed Blikiem – pisze biuro prasowe PSP. Na razie nie jest jednak znany termin wprowadzenia na rynek nowej usługi. – O wszystkich aktualizacjach i zmianach w tym zakresie będziemy informować w stosownym czasie – podano.

Jak mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, Apple zdecydował, że otworzy się na konkurencyjne do Apple Pay systemy płatności. Niektóre banki oraz niezależni dostawcy usług płatniczych starali się o to całymi latami, ale amerykański producent bronił się przed takim krokiem, dowodząc, że będzie on miał katastrofalne skutki dla bezpieczeństwa płatności. Wygląda jednak na to, że firma ugięła się pod naciskiem instytucji finansowych i regulatorów, szczególnie z Unii Europejskiej.

Przeczytajcie także: Raport "Insurtechy w Polsce, vol. 3" już do pobrania

Obecnie Blika zbliżeniowego – oczywiście na urządzeniach z Androidem – oferują swoim klientom: Alior, ING, mBank, Millennium, PKO BP oraz Santander. Na razie instytucje nowe doniesienia komentują ostrożnie. – PKO monitoruje rynek płatności, starając się zapewniać swoim klientom zawsze najlepsze metody płatności. Dziś jednak za wcześnie na jakiekolwiek deklaracje dotyczące potencjalnych wdrożeń – przekazały służby prasowe banku. Podobne stanowisko zajęło ING. – Systematycznie analizujemy możliwości rozwojowe w obszarze płatności mobilnych. Przyglądamy się również inicjatywie Blik zbliżeniowy na iOS. Perspektywa czasowa uzależniona jest od wyniku analiz i dalszych postępów prac na styku m.in. z Polskim Standardem Płatności – czytam w odpowiedzi.

Z kolei przedstawiciel Santandera zwrócił uwagę na konieczność rozważenia, czy w ogóle użytkownicy iPhone’ów będą zainteresowani Blikiem C. – Sama decyzja o rozpoczęciu w banku prac nad Blikiem zbliżeniowym na iOS lub inną formą (np. Google Pay) będzie oparta o dogłębne analizy techniczne wykonalności, dostępność rozwiązań oraz badania z klientami – czy użytkownik iOS będzie brał pod uwagę inne rozwiązania (dziś to nie jest takie oczywiste) – komentuje Sebastian Radzimowski, odpowiedzialny za płatności cyfrowe w Santanderze. Pozostałe banki nie przesłały swojego stanowiska w tej sprawie.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies