Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie logowania. Udostępni biometrię behawioralną od BIK-u

PKO BP będzie czwartym bankiem, który zaoferuje system zbudowany przez należący do Biura Informacji Kredytowej fintech Digital Fingerprints

Na stronie PKO BP pojawił się dziś lakoniczny komunikat, z którego wynika, że bank wprowadzi wkrótce nowe rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo logowania na rachunek. Nie ujawniono, o jakie narzędzie chodzi, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że będzie to biometria behawioralna oferowana przez Biuro Informacji Kredytowej.

Przeczytajcie także: Już trzy banki w sektorowym systemie biometrii behawioralnej

Przypomnę, że biometria behawioralna to system, który uczy się sposobu korzystania ze smartfona i komputera przez danego człowieka. Mierzy np. szybkość uderzeń w klawiaturę, poruszania myszką, skrolowania ekranu w telefonie, itd. Na tej podstawie buduje cyfrowy obraz klienta banku, który służy następnie do weryfikowania, czy osoba, która właśnie zalogowała się na rachunek, jest jego prawowitym użytkownikiem.

Na świecie jest wiele systemów wykorzystujących biometrię behawioralną. W Polsce chyba najbardziej znanym dostawcą tego typu rozwiązań jest fintech Digital Fingerprints, w który początkowo zainwestował należący do mBanku fundusz mAccelerator. Dwa lata temu spółkę tę kupił BIK i na bazie opracowanej przez nią technologii buduje tzw. sektorowe rozwiązanie biometrii behariowalnej. Jego zaletą jest to, że obraz klienta zbudowany w jednej instytucji może służyć do zwiększenia bezpieczeństwa danej osoby w każdej innej firmie, która uczestniczy w takim sektorowym systemie.

Przeczytajcie także: VeloBank wdrożył biometrię behawioralną

Pierwszym bankiem, który nawiązał współpracę z BIK-iem w zakresie biometrii behawioralnej, był ING Bank Śląski. Później weszły do niego dwie kolejne instytucje, czyli BNP Paribas i VeloBank. PKO BP będzie więc już czwarty, a zważywszy, że jest największym detalistą na naszym rynku, może to spowodować, że narzędzie budowane przez BIK stanie się rynkowym standardem.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies