Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już trzy banki w sektorowym systemie biometrii behawioralnej. BNP Paribas wprowadza go właśnie do aplikacji mobilnej

Do systemu rozwijanego przez Biuro Informacji Kredytowej i fintech Digital Fingerprints przystąpiły już także ING oraz VeloBank

BNP Paribas poinformował przed chwilą o wdrożeniu do aplikacji mobilnej GOmobile systemu ochrony behawioralnej. Rozwiązanie analizuje sposób korzystania z urządzenia elektronicznego przez użytkownika. Bada np. prędkość wpisywania liter na klawiaturze czy szybkość skrolowania ekranu itp. Na bazie takich danych budowany jest cyfrowy model zachowania klienta, który pozwala sprawdzić, czy osoba, która właśnie zalogowała się na rachunek, jest jego prawowitym właścicielem. Co ważne, twórcy technologii podkreślają, że nie gromadzą informacji na temat tego, co klient wpisuje w internecie.

Przeczytajcie także: VeloBank wchodzi do systemu biometrii behawioralnej BIK-u

Usługę, która jest bezpłatna, można włączyć w dowolnym momencie w aplikacji GOmobile, wybierając kolejno: menu Profil, a następnie Bezpieczeństwo i Ochrona behawioralna, a także w systemie bankowości elektronicznej GOonline. W e-bankowości BNP Paribas zabezpieczenia oparte o modele zachowania użytkownika są dostępne od 2023 r.

BNP Paribas jest jednym z trzech banków na polskim rynku, które wdrożyły tzw. sektorowy system biometrii behawioralnej, dostarczany przez Biuro Informacji Kredytowej. Wykorzystaną w tym rozwiązaniu technologię opracował fintech Digital Fingerprints, w który BIK kilka lat temu zainwestował. Oprócz BNP Paribas w sektorowym systemie są jeszcze ING oraz od niedawna VeloBank.

Przeczytajcie także: Czekamy na kandydatów do nagród Cashless Fintech 2024

Podobną technologię wykorzystuje także mBank. Wdrożono ją przy współpracy z Digital Fingerprints, gdy fintech ten należał jeszcze do jednego z funduszy inwestycyjnych mBanku. Rozwiązanie sektorowe ma jednak przewagę na jednostkowym, bo model zachowania klienta, stworzony na bazie jego aktywności w jednym banku, może od razu być wykorzystany do zabezpieczenia tego klienta w aktywnościach w innych instytucjach uczestniczących w systemie sektorowym.

Z danych zaprezentowanych w ubiegłym roku przez ING wynika, że wśród wszystkich oszukanych klientów ING ci z włączoną biometrią stanowią mniej niż 4 proc. A bywają miesiące, że ich udział spada poniżej 1 proc. Na razie jednak tylko 27 proc. użytkowników bankowości elektronicznej w tym banku wyraziło zainteresowanie korzystaniem z weryfikacji behawioralnej.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies