Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZBP: rekordowa liczba prób wyłudzeń z wykorzystaniem cudzej tożsamości. Zaprezentowano najnowszą edycję raportu InfoDOK

Łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kwartale br. wyniosła niemal 83 mln zł. To o 55 proc. więcej niż w I kw. 2023 roku

Związek Banków Polskich opublikował kolejny raport infoDOK. Z dokumentu można się dowiedzieć m.in., że I kw. br. był rekordowy pod względem liczby prób wyłudzeń kredytów z wykorzystaniem cudzej tożsamości. W omawianym okresie takich zdarzeń było ponad 3 tys. To o 12 proc. więcej niż w kwartale poprzedzającym, który również był rekordowy.

Przeczytajcie także: Koniec sporu między Ailleronem i Pekao

Z raportu infoDOK wynika ponadto, że łączna kwota prób wyłudzeń kredytów w I kw. br. wyniosła niemal 83 mln zł. To o 55 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Warto jednak zaznaczyć, że to kwota poniżej 16-letniej średniej wynoszącej ponad 90 mln zł. W I kw. odnotowano niewiele przypadków prób wyłudzeń na bardzo wysokie kwoty. Dziewięć dotyczyło sum przekraczających milion złotych. Kwota najwyższej udaremnionej próby wyłudzenia kredytu wyniosła 2,5 mln zł. Średnio w I kw. było to ponad 19 tys. zł.

ZBP podał, że w bazie danych systemu Dokumenty Zastrzeżone na koniec marca znajdowało się ponad 2,5 mln dokumentów. W I kw. wzrosła ona o blisko 40 tys. Instytucja apeluje, by każdy utracony dokument (dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy) jak najszybciej zastrzegać. Można to zrobić w oddziale banku (nawet, jeśli nie jest się jego klientem), pod numerem telefonu 828 828 828, ale często też w bankowości internetowej banków, w tym w aplikacji mobilnej.

Przeczytajcie także: Credit Agricole wprowadza kartę maXima

W serwisie cashless.pl możecie przeczytać, że rośnie też liczba i wartość fraudów, w których wykorzystuje się karty. Tak przynajmniej wynika z danych NBP za III kw. minionego roku. W omawianym okresie liczba oszustw kartowych wzrosła w stosunku kwartalnym o 11 proc. do 70 tys. Wartość fraudów osiągnęła 24,2 mln zł (wzrost o 13 proc.). W tym samym czasie liczba oszustw przeprowadzonych przy pomocy przelewów zmniejszyła się z 9115 do 8747. Jednak wartość takich operacji zwiększyła się aż o 23 proc. do niemal 60 mln zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies