Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Gorzów chce być smart city. Miasto pomoże kierowcom znaleźć wolne miejsca do parkowania

Dodatkowym udogodnieniem w tego typu systemie mogą być płatności za parking przez aplikację, jak to jest np. w Rzeszowie

Gorzów Wielkopolski szykuje się do zaprojektowania i budowy nowoczesnego systemu parkowania. Włodarze miasta chcieliby, aby mieszkańcy i turyści mieli bieżący dostęp do informacji o wolnych miejscach postojowych w centrum miasta i strefie płatnego postoju. Ma to zmniejszyć ruch, bo prowadzący pojazdy często krążą po ulicach w poszukiwania wolnego miejsca do parkowania.

Przeczytajcie także: Co będzie gamechangerem dla fintechu?

Obecnie urzędnicy próbują oszacować wartość przedsięwzięcia, aby następnie przygotować przetarg. System mógłby opierać się np. wykorzystaniu czujników montowanych w nawierzchni miejsc parkingowych albo na monitoringu przy użyciu kamer. Zbierane tak dane miałyby być widoczne dla kierowców w aplikacji mobilnej oraz na tablicach informacji parkingowej. Jako możliwy termin wdrożenia planowanego systemu wskazuje się 2025 r.

Przeczytajcie także: Klienci Pekao mogą już zbierać mile

Tego typu rozwiązania, wpisujące się w ideę smart city, funkcjonują już w kilku polskich miastach, usprawniając poszukiwanie miejsc parkingowych, ale też nierzadko ułatwiając wnoszenie należności za postój. System taki, oparty na informacjach z kamer, wprowadzono np. w Rzeszowie, a za jego stworzenie odpowiadało Asseco. Rozwiązanie nie jest jednak wolne od wad – jego przeciwnicy wskazują na niewielką liczbę użytkowników aplikacji oraz kiepskie jej oceny w popularnych marketach.

A z informacji parkingowej mogą korzystać także kierowcy z Torunia, Tarnowa czy Wałbrzycha.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies