Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki już nie chcą dawać kredytówek nowym klientom

Wolą je sprzedawać osobom, które dobrze znają, by uniknąć ryzyka kredytowego

To generalne wnioski z analizy rynku kart kredytowych opublikowanej dziś przez Biuro Informacji Kredytowej. Jak podaje BIK, notowane dziś spadki nowo otwieranych umów o karty kredytowe (w maju 2016 r. podpisano ich o 15 tys., czyli 14,3 proc. mniej niż w maju ub.r.) koncentrują się w segmencie kart z niższymi niż średnia limitami kredytowymi. W maju bieżącego roku kart z limitami do 4 tys. złotych otwarto o blisko 20 proc. mniej niż przed rokiem.

Przeczytajcie także: Przelewy z karty na kartę już możliwe

Banki chętniej sprzedają za to karty osobom z wiarygodną historią kredytową, którym mogą zaoferować wyższe limity. W efekcie średni limit w maju tego roku wynosił 4555 zł, czyli był o niemal 10 proc. wyższy niż przed rokiem, kiedy wynosił 4162 zł.

Przyczyną tego zjawiska ma być obniżka prowizji interchange. Przypomnę, że jeszcze niedawno wynosiła ona 1,6 proc. a dziś zaledwie 0,3 proc. Mniejsze przychody z transakcji każą bankom ograniczać ryzyko kredytowe. Wolą więc sprzedawać karty już posiadanym klientom, niż zupełnie nowym.

Przeczytajcie także: Mają pomysł na reaktywację mPOS-a

BIK pisze także, że spada liczba otwartych rachunków kart kredytowych, ale udział aktywnych w całości rynku rośnie. W ciągu roku liczba otwartych kart spadła o ponad 300 tys. Jest to różnica między liczbami otwieranych i zamykanych rachunków. Natomiast liczba kart aktywnych, czyli używanych do płatności, zmniejsza się wolniej – w ciągu roku kart takich ubyło o 74 tysiące. O ile przed rokiem 40 proc. kart nie było używanych przez ich posiadaczy, to obecnie ich udział spadł o 2 punkty procentowe, czyli do 38 proc.

Dalszą konsekwencją jest wzrost zadłużenia na kartach kredytowych. W ciągu roku wzrosło ono 4 proc. i obecnie wynosi 12,6 mld zł. Rośnie również ogólny limit przyznany w ramach rachunków kart, który na koniec maja wynosił aż 33,6 mld zł. To wzrost o 2 proc. w porównaniu z majem ub.r. Obecnie karty ma 4,7 mln klientów banków z Polski a korzysta z nich 3,7 mln. Obie liczby spadły w porównaniu z majem 2015 r. o ok. 100 tys. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika natomiast, że na koniec I kw. 2016 r. było 5,8 mln kredytówek, o ok. 200 tys. mniej niż na koniec marca 2015 r.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies