Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
mBankowi dostanie się od klientów za te zmiany. Wprowadza prowizje za korzystanie z Blika i cashbacku

mBank rezygnuje również ze współpracy z Euronetem, a żeby bez opłaty wyjąć gotówkę z konta, trzeba będzie pobrać min. 300 zł

Już 3 kwietnia 2024 r. w ofercie mBanku dla klientów indywidualnych zajdą znaczące zmiany. Większość z nich jest niestety niekorzystna dla klientów i oznacza, że w wielu przypadkach podjęcie własnych pieniędzy z rachunku prowadzonego przez ten bank będzie po prostu niemożliwe. Pojawią się bowiem opłaty od transakcji typu cashback (wypłata gotówki przy okazji płatności kartą za zakupy) oraz od wypłat z bankomatów realizowanych Blikiem. Ale po kolei.

Pierwsza, z zapowiedzianych właśnie zmian, to rezygnacja przez mBank ze współpracy z Euronetem. W ten sposób sieć bankomatów, traktowanych przez mBank jako własne, zostanie ograniczona do urządzeń zlokalizowanych w oddziałach banku oraz tych, zarządzanych przez ITCARD, w tym Planet Cash. Z sieci własnej wypadną więc obecne tam dotychczas bankomaty nie tylko Euronetu, ale i Santandera.

Przeczytajcie także: Nowa karta mBanku związana z Finałem WOŚP

Transakcje we wszystkich bankomatach spoza sieci własnej mBanku kosztować będą standardowo 5 zł, niezależnie od kwoty operacji. Natomiast w sieci własnej mBank nie pobierze opłaty od transakcji pod warunkiem, że kwota wypłaty wynosić będzie co najmniej 300 zł (obecnie 100 zł). Podjęcie mniejszej gotówki będzie wiązać się z prowizją w wysokości połowy tej od transakcji w bankomacie obcym, czyli 2,5 zł. Od tej reguły będą pewne odstępstwa, bo np. klienci korzystający z eKonta możliwości przed ukończeniem 18. roku życia wypłaty będą mieli bezpłatne.

To jeszcze nie koniec zmian, jeśli chodzi o koszty transakcji gotówkowych. Z 9 do 18 zł podrożeje abonament umożliwiający nielimitowane transakcje w bankomatach bez dodatkowych opłat. Pojawi się także, wynosząca 2 zł, opłata od usługi cashback, a więc wypłaty gotówki przy okazji płatności kartą za zakupy w sklepie. Natomiast 4 czerwca fani Blika przeżyją niemały zawód, ponieważ mBank wprowadzi opłaty od korzystania z tego systemu w bankomatach. Będzie pobierana na tych samych zasadach, jak od wypłat gotówki kartami.

Przeczytajcie także: mBank pracuje nad nową ofertą e-commerce

Jeśli chodzi o inne zmiany w cenniku, to warto jeszcze wspomnieć o zwiększeniu z 7 zł do 10 zł standardowej opłaty za korzystanie z kart wydanych do eKonta Osobistego. Podwyższony zostanie także z 7 tys. zł do 10 tys. zł limit wpływów umożliwiający bezpłatne korzystanie z rachunku mKonto Intensive.

Nieprzyjemne niespodzianki czekają także klientów bankowości prywatnej mBanku. 3 kwietnia podwyższona zostanie standardowa opłata za prowadzenie rachunku ze 100 zł do 150 zł. Pojawi się także opłata w wysokości 2,5 zł za wypłaty gotówki w kwocie poniżej 300 zł.

Bolesne zmiany czekają także przedsiębiorców. Podobnie jak klienci indywidualni także i oni stracą możliwość korzystania na preferencyjnych warunkach z bankomatów Euronetu i Santandera. Transakcja w sieci Euronet będzie kosztować 5 zł, a w sieci Santandera – 3,5 proc. min. 5 zł. Próg bezpłatnej wypłaty minimalnej z bankomatu sieci preferowanej (Planet Cash) rośnie ze 100 zł do 300 zł a opłata za wypłaty mniejszej kwoty – z 1,3 zł do 2,5 zł. Dwukrotnie, a więc z 10 do 20 zł, drożeje przelew zlecany w oddziale. A 4 czerwca pojawią opłaty za wypłaty z bankomatów Blikiem, które pobierane będą na zasadach analogicznych jak opłaty od transakcji kartowych.

AKTUALIZACJA

Po publikacji tekstu otrzymaliśmy sprostowanie informacji zamieszczonych w artykule ze strony Euronetu. Poniżej jego treść:

Prośba o sprostowanie

mBank nie zrezygnował ze współpracy z siecią Euronet Polska, tylko w stosunku do swoich klientów podwyższył opłaty i zmienił zasady na jakich mogą oni korzystać z bankomatów sieci własnej Euronet Polska w sytuacji, gdy bankomaty te znajdują się poza oddziałami mBank.

Wynika to również z komunikatu do klientów z 30 stycznia 2024 r., w którym mBank poinformował: "wyłączamy bankomaty Euronet i Santander Bank Polska z naszej sieci bankomatów (wyjątkiem urządzeń w naszych placówkach). Oznacza to, że zapłacisz prowizję za wypłatę gotówki z tych bankomatów…"

Co więcej, Euronet Polska współpracuje z mBank w zakresie przyjmowania w imieniu i na rzecz mBanku wpłat od klientów mBanku w maszynach sieci Euronet Polska oraz w zakresie obsługi wpłato-bankomatów w niektórych oddziałach mBanku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies