Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oszczędzacie w zagranicznym banku? Uważajcie na stawkę podatku od odsetek. W Austrii to aż 25 proc.

Na uiszczenie takiego podatku muszą przygotować się np. oszczędzający z Raiffeisen Digital Bankiem

Jeden z czytelników cashless.pl zwrócił uwagę na różnice w podatku od zysków kapitałowych, obowiązującym w różnych krajach Europy. Teoretycznie nie powinno nas to obchodzić, bo w Polsce stawka podatku wynosi 19 proc. i dotyczy wszystkich oszczędzających w instytucjach zarejestrowanych nad Wisłą. Problem zaczyna się wtedy, gdy ofertę do nas kieruje bank zagraniczny, którego klienci objęci są przepisami obowiązującymi w innym kraju. Tak jest na przykład w odniesieniu do Raiffeisen Digital Banku.

Przeczytajcie także: RDB chce wejśc do Polski z kredytami ratalnymi

Oferta RDB może zainteresować klientów z Polski, bo na koncie oszczędnościowym instytucja oferuje obecnie 6 proc. w skali roku. Takie oprocentowanie obowiązuje do końca lutego 2024 r. i do kwoty 200 tys. zł. Jest to obecnie jeden z najwyżej oprocentowanych rachunków oszczędnościowych, dostępnych na polskim rynku. Problem w tym, że w Austrii podatek od zysków kapitałowych wynosi aż 25 proc. A to przekłada się na zysk netto.

Przeczytajcie także: Polski bank zhakowany

I tak załóżmy, że ulokowalibyśmy w RDB 50 tys. zł. Przy oprocentowaniu 6 proc. po roku zarobilibyśmy 3 tys. zł, z czego musielibyśmy zapłacić 750 zł podatku. Na rękę dostalibyśmy zatem 2250 zł. W tym samym czasie, dzięki różnicy w wysokości podatku, po zdeponowaniu tej samej kwoty i na taki sam procent w banku polskim zysk netto wyniósłby 2430 zł. Więcej niż w RDB pozwoliłoby zarobić konto z oprocentowaniem na poziomie 5,6 proc. W takiej sytuacji zysk netto wyniósłby 2268 zł.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies