Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Cardina znowu wydaje w Polsce karty kredytowe

Wcześniej spółka zaprzestała sprzedaży w reakcji na przepisy tzw. ustawy antylichwiarskiej

Działająca z licencją krajowej instytucji płatniczej – firma Cardina, powróciła do wydawania kart kredytowych. Maksymalna kwota limitu, jaki można przy okazji uzyskać, to 5 tys. zł. Karty wydawane są bezpłatnie, ale korzystanie z nich od drugiego roku kosztuje 8 zł miesięcznie. Płatne są też wypłaty z bankomatów i przelewy z rachunku karty – 5 proc. min. 10 zł.

Jednak najważniejszy koszt używania karty Cardiny to prowizja od wykorzystanego limitu, która wynosi 0,45 zł za dzień od każdych 100 zł. Z kalkulatora na stronie głównej Cardiny wynika, że przy limicie w wysokości 5 tys. zł to oznacza prowizję w wysokości 853 zł miesięcznie. Roczna, rzeczywista stopa oprocentowania wynosi 137 proc.

Przeczytajcie także: Dlaczego MIP-y znikają z rejestru w KNF

Powrót do sprzedaży kart przez Cardinę to informacja o tyle ciekawa, że na początku bieżącego roku firma wstrzymała podpisywanie nowych umów. Była to reakcja na wejście w życie nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej. Przepisy zawarte w tej regulacji stworzyły pole do różnych interpretacji tego, na jakich warunkach krajowe instytucje płatnicze i małe instytucje płatnicze mogą wydawać karty kredytowe.

Zgodnie z ustawą ustalono limit na pozaodsetkowe koszty pożyczek i kredytów w wysokości 45 proc. Wprowadzono go do Ustawy o kredycie konsumenckim i dotyczy wszystkich profesjonalnych kredytodawców, takich jak np. banki czy firmy pożyczkowe. Natomiast w Kodeksie cywilnym wprowadzono limit wynoszący 25 proc., który dotyczy wszystkich innych pożyczkodawców, w tym przede wszystkim osób fizycznych. Podmioty prowadzące działalność regulowaną, a więc banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i firmy pożyczkowe, zostały spod tego obniżonego limitu wyłączone. Ponadto w Ustawie o kredycie konsumenckim, spod wynoszącego 45 proc. limitu, wyłączono karty kredytowe.

Przeczytajcie także: Revolut podnosi w Polsce opłaty

Pojawił się jednak problem, czy do kredytów w kartach konsumenckich wydawanych przez małe i krajowe instytucje płatnicze należy stosować limit zawarty w Kodeksie cywilnym czy nie. Wątpliwość wynika z tego, że wśród wyłączeń spod niego wymieniono banki, SKOK-i i instytucje pożyczkowe udzielające pożyczek, ale nie wyłączono kredytów płatniczych udzielanych przez instytucje płatnicze.

Co się zmieniło, że Cardina wróciła do wydawania kart kredytowych? – Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą, niestety zgodnie z przyjętą polityką informacyjną nie udzielamy wywiadów i komentarzy do mediów – napisał w odpowiedzi na moje pytanie w tej sprawie Piotr Bieńkuński, prezes i dyrektor generalny Cardiny w Polsce.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies