Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prawie 380 mln. Tyle razy w III kw. zapłaciliście zbliżeniowo smartfonem lub smartwatchem

Najwięcej zbliżeniowych płatności mobilnych w okresie lipiec-wrzesień zrealizowali klienci mBanku. Solidnymi wynikami mogą się pochwalić także Santander, Pekao oraz Millennium

Klienci największych banków działających na polskim rynku w III kw. 2023 roku zapłacili zbliżeniowo, przy użyciu urządzeń mobilnych, blisko 380 mln razy. Tak wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to wzrost liczby transakcji o blisko 34 mln. To także o ponad 93 mln płatności więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Przeczytajcie także: Mastercard wprowadza na rynek Shopping Muse

Najwięcej operacji w okresie lipiec-wrzesień wykonali klienci mBanku. W III kw. użyli smartfonów oraz tzw. urządzeń ubieralnych do płatności w terminalach przeszło 132 mln razy. To o ponad 10 mln więcej niż w II kw. br. Na kolejnych pozycjach w rankingu znalazły się: Santander, Pekao oraz Millennium. Banki te poprawiły swoje wyniki z II kw., ale wzrosty odnotowały też pozostałe banki, które trafiły do zestawienia.

Niestety, część banków nie podaje swoich statystyk dotyczących płatności mobilnych. W tej grupie jest choćby największy detalista na naszym rynku, czyli PKO BP. Z tego względu w rzeczywistości zbliżeniowych płatności mobilnych na polskim rynku wykonuje się jeszcze więcej, niż wynika to z naszych danych.

Przeczytajcie także: InPost rozwija swoje płatności

Warto przypomnieć, że płacić zbliżeniowo przy pomocy urządzeń mobilnych można na polskim rynku przy pomocy kilku różnych rozwiązań. Najpopularniejszymi pozostają Portfel Google (czyli Google Pay) oraz Apple Pay. Mniejszą popularnością cieszą się Garmin Pay, Fitbit Pay, SwatchPay i Xiaomi Pay. PKO BP oferuje jeszcze HCE, czyli płatności zbliżeniowe dostępne bezpośrednio w bankowości mobilnej. Od jesieni 2021 roku niektóre banki udostępniają także zbliżeniowego Blika.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies