Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zbliża się koniec epoki przelewów typu pay by link w Polsce. Zobaczcie, jak tracą na rzecz otwartej bankowości

Niegdyś popularne w Polsce pay by linki stanowią już mniej niż połowę wszystkich przelewów realizowanych w sklepach internetowych

Wiele wskazuje na to, że dni przelewów typu pay by link, do niedawna najpopularniejszego instrumentu do płatności bezgotówkowych w polskich sklepach internetowych, są już policzone. Takie wnioski można wyciągnąć analizując najnowsze dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski, a dotyczące transakcji w e-commerce w I i II kw. 2023 r.

Ze statystyk banku centralnego można się dowiedzieć, że w okresie kwiecień-czerwiec bieżącego roku klienci banków z Polski wykonali w e-commerce 74,2 mln przelewów o łącznej wartości 23,1 mld zł. Pod względem liczby to spadek zarówno w porównaniu z I kw. 2023 r. jak i II kw. 2022 r. Jeżeli chodzi o łączną wartość transakcji, to ta cały czas rośnie.

Przeczytajcie także: Nowa strona internetowa KNF

Co ciekawe jednak NBP wyodrębnia z ogólnej liczby przelewów realizowanych w e-commerce pay by linki. Ich liczba dynamicznie spada, bo o ile jeszcze w II kw. ubiegłego roku było ich ponad 70 mln, to w I kw. 2023 r. już 36 mln a w II kw. – już tylko 29,1 mln. Podobnie jest, jeśli chodzi o ich wartość, która spadła z 13,7 mld zł w II kw. 2022 r. do 7,5 mld zł w II kw. bieżącego roku.

Dane wyraźnie pokazują więc, że przelewy pay by link, które jeszcze do niedawna były najpopularniejszym narzędziem do płatności bezgotówkowych w sklepach internetowych w Polsce, szybko tracą na znaczeniu. Nie dzieje się tak jednak ze względu na fakt, że równie szybko kupujący zmieniają swoje zwyczaje płatnicze. Bo choć ogólna liczba przelewów zmniejsza się, to spadek jest stosunkowo niewielki.

Przeczytajcie także: Rekord terminali i kart na polskim rynku

Rolę pay by linków przejmują prawdopodobnie przelewy realizowane w oparciu o otwartą bankowość, które z punktu widzenia większości klientów nie różnią się wiele od pay by linków. Mają jednak znaczenie dla integratorów płatności internetowych, którzy ponoszą z ich tytułu niższe koszty.

Na wzroście popularności przelewów open banking (tzw. transakcji PIS) cierpi też część klientów posiadających w jednym banku więcej niż jeden rachunek. Ci, zanim zatwierdzą płatność, muszą dodatkowo wybrać konto, z którego chcą zrealizować płatność. Cześć czytelników cashless.pl skarży się, że często o tym zapomina, przez co np. prywatne transakcje realizują z rachunku firmowego, który w bankowości ustawiony jest jako domyślny i nie da się tego zmienić. Tak jest np. w aplikacji mobilnej mBanku.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies