Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na polskim rynku działa już ponad 33 tys. automatów paczkowych. Zmiana w czołówce rankingu największych sieci

W ciągu minionego kwartału sieć automatów paczkowych w Polsce powiększyła się o 4 tys. urządzeń

Ponad 33,2 tys. automatów paczkowych działało w Polsce na koniec II kw. br. To o blisko 4 tys. więcej niż na koniec marca. Jak wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl, niekwestionowanym liderem tego zestawienia pozostaje InPost, który na koniec czerwca posiadał przeszło 20,6 tys. paczkomatów. Ale najciekawsze rzeczy dzieją się za jego plecami.

Przeczytajcie także: Kredyty mieszkaniowe od Revoluta coraz bliżej

Wiceliderem zestawienia pozostaje DPD, które zadeklarowało posiadanie 5 tys. automatów paczkowych na koniec pierwszego półrocza. Względem końca marca oznacza to spory wzrost: o 1,5 tys. urządzeń. Pozycji na podium nie utrzymało natomiast Allegro: największy na polskim rynku gracz e-commerce w omawianym okresie zwiększył stan posiadania z 2,5 tys. do niespełna 3 tys. automatów.

Tymczasem Orlen powiększył swoją sieć o 1,2 tys. urządzeń i na koniec czerwca miał ich 3,2 tys. Jednocześnie firma zadeklarowała, że na koniec roku chce posiadać ponad 4 tys. "orlenomatów". To szybki wzrost, jeśli weźmie się pod uwagę, że dwa lata temu ta sieć liczyła 200 urządzeń. Z kolei przed niespełna rokiem Orlen dysponował siecią 1,5 tys. automatów paczkowych.

Przeczytajcie także: Fintech Honey Payment trafił na giełdę

Odpowiedzi na pytanie o aktualną liczbę automatów paczkowych nie udało nam się uzyskać w firmie DHL, która przy budowie swojej sieci współpracuje z należącą do Alibaba Group firmą Cainiao. Gdy na początku bieżącego roku podmioty te informowały o nawiązaniu współpracy, chwaliły się, że zarządzają siecią 1,2 tys. maszyn. Deklarowały też chęć stworzenia jednej z największych sieci w Polsce. Ale na razie nie wiadomo, jak przebiega realizacja tego planu.

Na rynku automatów paczkowych nadal nie może mocniej zaistnieć Poczta Polska. Przez dłuższy czas narodowy operator pocztowy informował, że posiada 200 automatów, zapewniając jednocześnie, że trwają prace nad uruchomieniem nowej sieci zewnętrznych urządzeń Pocztex Automat 24/7. Ponoć obecnie trwa odbiór techniczny tych urządzeń i w tym roku PP chce uruchomić co najmniej 1250 maszyn tego typu.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies