Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czas na pożegnanie z papierowym paragonem. Na razie połowiczne...

Resort rozwoju pracuje nad rozporządzeniem, które wyeliminuje z rynku kasy fiskalne z kopią w postaci papierowej rolki. Już teraz homologacja takich urządzeń ma być wstrzymana

Z nieoficjalnych informacji wynika, że resort rozwoju wysłał do Głównego Urzędu Miar pismo, w którym prosi o zaprzestanie udzielania homologacji dostawcom tzw. dwurolkowych kas fiskalnych. Kasy takie nie posiadają elektronicznej pamięci, w której gromadzi się kopie paragonów wydanych klientom. Zamiast tego przechowywane są na papierowych rolkach, które następnie muszą być przez kilka lat magazynowane przez właścicieli firm.

Przeczytajcie także: Wniosek o "becikowe" też złożycie przez system banku

W piśmie skierowanym do Włodzimierza Lewandowskiego, prezesa GUM, Ministerstwo Rozwoju informuje również, że prośba jest związana z trwającymi pracami nad zmianą rozporządzenia o warunkach technicznych stawianych kasom fiskalnym. Z treści dokumentu nie wynika jednak, kiedy nowe rozporządzenie ujrzy światło dzienne.

Dwurolkowe kasy fiskalne to relikt przeszłości. I nie lada kłopot dla przedsiębiorców, którzy muszą latami przechowywać papierowe kopie paragonów. Znam opowieści, z których wynika, że rolek jest tak dużo, iż niektórzy sprzedawcy, np. sieci hipermarketów, musiały przeznaczyć na to całe pomieszczenia. Od kilku lat papierowe kopie paragonów nie są wymagane – można stosować ich elektroniczne odpowiedniki. Jednak dwurolkowe kasy fiskalne starego typu wciąż są w sprzedaży.

Przeczytajcie także: To może być finger vein reaktywacja

Tymczasem takie urządzenia uniemożliwiają zastosowanie tzw. fiskalizacji online, do której przymierzają się resorty cyfryzacji, finansów i rozwoju. W tym wypadku kopie paragonów przechowywane są w chmurze obliczeniowej będącej w gestii administracji skarbowej. Rozwiązanie to umożliwi całkowitą rezygnację z papierowych paragonów – klienci będą mogli otrzymywać je np. e-mailem.

Z moich informacji wynika, że obecnie trwają intensywne prace nad wyborem koncepcji fiskalizacji online możliwej do zastosowania w Polsce. Pod uwagę branych jest kilka modeli znanych z innych krajów. Na przykład w Chorwacji wprowadzono rozwiązanie, w którym kasę fiskalną zastąpiono aplikacją. Z kolei na Węgrzech zdecydowano się na pozostawienie kas, które komunikują się online z bazą skarbówki. Decyzji, jak będzie u nas, jeszcze nie podjęto.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies