Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe dane policji: spadła liczba kradzieży kart płatniczych oraz oszustw internetowych

Ze statystyk policji wynika, że w I poł. bieżącego roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego liczba kradzieży kart płatniczych w Polsce spadła o ponad 20 proc.

Komenda Główna Policji opublikowała kilka statystyk dotyczących przestępstw zgłoszonych w I poł. bieżącego roku. Wśród nich znalazły się dane dotyczące liczby kradzieży kart płatniczych. Jak się okazuje, w okresie styczeń-czerwiec 2023 r. odnotowano 1260 takich przypadków. W tym samym okresie roku ubiegłego było ich o 369 więcej, a więc 1629. To oznacza, że w ciągu roku liczba kradzieży plastików spadła o ok. 22 proc.

Przeczytajcie także: Policja zatrzymała parkomatowych oszustów z Krakowa

Policja nie wyjaśnia w komunikacie przyczyn tego zjawiska. Być może jednym z powodów jest rosnąca popularność wirtualnych kart płatniczych, instalowanych w aplikacjach na smartfonach i umożliwiających korzystanie z płatności takich jak Apple Pay czy Google Pay. Polacy coraz częściej nie korzystają więc z tradycyjnych kart, zastępując je cyfrowymi odpowiednikami w telefonie.

Przeczytajcie także: Nowy schemat ataku na użytkowników aplikacji bankowych

Z danych udostępnionych przez KGP wynika także, że zmniejsza się, choć już nie tak szybko jak liczba kradzieży kart, liczba przestępstw internetowych. Policja podała, że w I poł. bieżącego roku odnotowano 38888 takich incydentów. To o 2952 przestępstwa mniej w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Liczba oszustw internetowych zmniejszyła się zatem w ciągu roku o niecałe 8 proc.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies