Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Użytkowników aplikacji bankowych wciąż przybywa. Jest ich ponad 21,8 mln, czyli o 3,7 mln więcej niż przed rokiem

Na koniec marca najwięcej osób korzystało z aplikacji IKO od PKO BP. Aktywnie robiło to już blisko 5 mln klientów

Banki działającej na polskim rynku na koniec marca 2023 roku miały ponad 21,8 mln klientów korzystających z mobilnych aplikacji bankowych. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to wzrost o ponad 1,4 mln – wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl. Natomiast w zestawieniu z analogicznym kwartałem 2022 roku wynik poprawiono o przeszło 3,7 mln klientów.

Przeczytajcie także: Alior przygotowuje nową bankowość elektroniczną dla firm

Za aktywnego użytkownika aplikacji bankowej uznajemy osobę, która loguje się z jej pomocą na rachunek przynajmniej raz w miesiącu Ponownie zestawienie otwiera PKO BP, który posiada już niemal 5 mln użytkowników IKO. W ciągu kwartału instytucja pozyskała ok. 190 tys. nowych, aktywnych użytkowników swojej apki. Jeśli zestawić wynik z marca z tym z analogicznego okresu 2022 roku, okaże się, że poprawiono go o ok. 790 tys.

Kolejne pozycje w rankingu zajęły mBank, ING, Pekao, Santander oraz Millennium. Wszystkie te instytucje zauważalnie poprawiły wyniki i odnotowały po ponad 2 mln klientów korzystających z aplikacji bankowych.

Przeczytajcie także: Nasdaq głęboko sięga do portfela

Na kwartalną i roczną zmianę ogólnego wyniku wpływ miało też pojawienie się w zestawieniu nowych podmiotów. Pierwszym z nich jest Santander Consumer Bank (SCB). Należy jednak zaznaczyć, że instytucja ta nie posiada w swojej ofercie kont – blisko 340 tys. aktywnych użytkowników aplikacji używa jej dla innych produktów: kredytów, kart czy lokat.

Drugim świeżym podmiotem w zestawieniu jest Zakład Usług Informatycznych Novum. To istniejąca od ponad trzech dekad spółka specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania dla sektora bankowego. Jednym z jej produktów jest aplikacja Nasz Bank dla klientów banków spółdzielczych. Z narzędzia mogą korzystać zarówno użytkownicy sprzętu z iOS, jak i smartfonów z Androidem.

Przeczytajcie także: Pru wchodzi w bancassurance

Użytkowników apek bankowych jest w rzeczywistości więcej, niż wskazuje na to poniższa tabela. Część instytucji nie podaje swoich statystyk w tej kwestii, inne nie aktualizują danych. Jednocześnie warto przypomnieć, że liczba użytkowników bankowych aplikacji mobilnych nie pokrywa się z liczbą klientów korzystających z bankowości mobilnej. Część właścicieli smartfonów wciąż woli logować się na rachunek np. za pomocą przeglądarki internetowej. Warto też mieć na uwadze, że jedna osoba może być aktywnym użytkownikiem kilku aplikacji bankowych.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies