Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie tylko InPost. Na polskim rynku działa już ok. 30 tys. automatów paczkowych. Oto największe sieci tych urządzeń

Lider zestawienia, firma InPost, jest na razie poza zasięgiem konkurencji, bo dwie trzecie automatów paczkowych w Polsce należy do niej

Na polskim rynku działa obecnie ok. 30 tys. automatów paczkowych – tak wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl. Niekwestionowanym liderem tego segmentu jest InPost, który pod koniec kwietnia informował, że jego sieć liczy już 20 tys. urządzeń. Wraz z automatami działającymi poza naszym krajem sieć ta liczy już ok. 30 tys. maszyn.

Przeczytajcie także: Nowy rekord płatności zbliżeniowych

W połowie marca mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że InPost uruchomił 5 tys. paczkomatów w Wielkiej Brytanii. Niedługo później firma informowała, że 3 tys. maszyn zainstalowano we Francji. Przeszło 1 tys. jej automatów działa na rynku włoskim. Sieć jest też rozwijana na Półwyspie Iberyjskim.

Jak radzi sobie w Polsce konkurencja InPostu? Wiceliderem zestawienia jest DPD z wynikiem 3,5 tys. maszyn, a podium zamyka Allegro. Przy okazji publikacji wyników za IV kw. 2022 roku operator popularnej platformy e-commerce informował, że sieć automatów paczkowych One Box liczy 2,5 tys. urządzeń. Niewiele gorszym wynikiem może się pochwalić Orlen – koncern paliwowy postawił już ponad 2 tys. urządzeń i zapowiada, że do końca 2023 roku chce co najmniej podwoić ten wynik.

Przeczytajcie także: Trwały nośnik w bankach spółdzielczych BPS

Ambitne plany mają także DHL oraz należące do Alibaba Group przedsiębiorstwo logistyczne Cainiao. Podmioty te na początku roku informowały o nawiązaniu współpracy w zakresie rozwoju sieci automatów paczkowych w Polsce, jednocześnie deklarowały, że zarządzają 1,2 tys. maszyn. Firmy zapewniały wówczas, że chcą stworzyć jedną z największych sieci w Polsce, a w początkowej fazie na ów rozwój ma być przeznaczone 60 mln euro.

Należy też wspomnieć o poczynaniach narodowego operatora pocztowego – obecnie Poczta Polska posiada 200 automatów i stan ten nie zmienia się od dłuższego czasu. Jednocześnie jednak przedstawiciel spółki zapewnił mnie, że trwają prace nad uruchomieniem nowej sieci zewnętrznych automatów paczkowych Pocztex Automat 24/7, do obsługi których powstaje aplikacja mobilna. Jeszcze w tym roku sieć ta ma liczyć 2 tys. maszyn z możliwością odbioru, nadania i zwrotu przesyłek zakupionych online.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies