Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Euroins w tarapatach. Rumuńska spółka straciła licencję. Czy polscy klienci ubezpieczyciela mają się czego obawiać?

Euroins zapewnia, że decyzja rumuńskiego nadzoru nie ma żadnego wpływu na operacje Euroins w Polsce. Te bowiem prowadzone są przez inną spółkę z grupy Eurohold: Euroins Bułgaria, która nie ma żadnych bezpośrednich powiązań kapitałowych z Euroins Rumunia

Rumuński nadzór finansowy Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) wydał decyzję o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej dla Euroins Romania, ze względu na niespełnienie warunków dotyczących wypłacalności. Postuluje także, aby spółka została poddana procedurze upadłościowej, a zarządzanie nią tymczasowo przejął lokalny ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny. Jak podaje serwis Romania Insider, Euroins jest liderem tamtejszego rynku, z portfelem ponad 2,5 mln klientów.

Przeczytajcie także: DallBogg - nowy ubezpieczyciel w Polsce

W swojej odpowiedzi na decyzję nadzoru grupa Eurohold, będąca właścicielem podmiotu, określa ten krok "wrogim przejęciem aktywów rumuńskiej spółki zależnej", która może doprowadzić do "katastrofy na rumuńskim rynku ubezpieczeń OC komunikacyjnych". Jak zaznacza, cofnięcie licencji jest krokiem nieadekwatnym i nieodpowiedzialnym, a także sprzecznym z dobrymi europejskimi praktykami. Zdaniem Euroholdu ASF przy podejmowaniu decyzji nie wziął pod uwagę umowy reasekuracyjnej Euroinsu z jednostką reasekuracyjną z grupy, czyli EIG Re, oraz stanowiska bułgarskiego regulatora, który jest wiodącym organem nadzorczym w przypadku EIG Re.

Co ważne, Euroins działa również w Polsce, specjalizując się w sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych za pośrednictwem agentów. Firma zapewnia jednak, że decyzja rumuńskiego nadzoru nie ma żadnego wpływu na operacje Euroins prowadzone na polskim rynku oraz na produkty ubezpieczeniowe posiadane przez polskich klientów i na zobowiązania wobec osób poszkodowanych w Polsce.

Ochrona ubezpieczeniowa w Polsce jest bowiem zapewniana przez inną spółkę z grupy Eurohold: Euroins Bułgaria – która, jak zapewniono, nie ma żadnych bezpośrednich powiązań kapitałowych z Euroins Rumunia.

Przeczytajcie także: Jakie insurtechowe projekty ubezpieczycieli trafiły do lamusa?

Euroins jest obecny na polskim rynku od pięciu lat. Prowadzi działalność na zasadzie swobody świadczenia usług jako notyfikowany w Polsce zakład ubezpieczeń z innego państwa członkowskiego – z Bułgarii. Podlega nadzorowi bułgarskiego odpowiednika KNF-u, czyli KFN. Przedstawicielem Euroinsu w Polsce jest lokalna spółka Eins Polska. Jak zapewniają jej przedstawiciele, polskie operacje Euroinsu są rentowne, a ich organiczny wzrost jest budowany na zdrowych fundamentach.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies