Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Aplikacje bankowe na smartfony przestały tyć. Choć są takie, którym szybko przybywa megabajtów

Średni rozmiar aplikacji banków z Polski w lutym 2023 r. na urządzenia z Androidem to 45,6 MB a na te z iOS – 147,7 MB

Z danych dostępnych w markecie App Store wynika, że wzrost średniej wagi aplikacji mobilnych banków z Polski znacznie spowolnił w porównaniu z poprzednim odczytem, przeprowadzonym przez serwis cashless.pl w 2021 r. Z kolei w przypadku rozwiązań na smartfony z systemem operacyjnym Android można stwierdzić, że przeciętna aplikacja bankowa ma nawet mniejszy rozmiar niż 2 lata temu.

Przeczytajcie także: VeloBank zapowiada nową aplikację mobilną

I tak średnia wielkość aplikacji na Androida to obecnie 45,6 MB, podczas gdy w 2021 r. było to 55,7 MB a w 2016 r., gdy po raz pierwszy przygotowaliśmy tego typu zestawienie, było to 13,8 MB. Z kolei w przypadku aplikacji na iPhone’y obecnie średni rozmiar wynosi 147,7 MB, w porównaniu z 139,7 MB w 2021 r. i 48,2 MB w 2016 r.

W przypadku smartfonów z systemem operacyjnym Android, najwięcej miejsca w pamięci urządzenia zabiera aplikacja oferowana przez Credit Agricole – 118 MB. W poprzednim odczycie z 2021 r. liderem pod tym względem był ING (248 MB).

Z kolei w przypadku apek na iOS największą jest IKO (377,3 MB), która wyprzedziła pod tym względem poprzedniego lidera – aplikację Citi Handlowego, która w 2021 r. ważyła prawie 379 MB. W przypadku obu systemów aplikację, która zajmuje najmniej miejsca, oferuje BOŚ.

Przeczytajcie także: Zmiany w aplikacji mobilnej mBanku

Waga aplikacji nie ma kluczowego znaczenia dla jakości danego rozwiązania. Większe ma na pewno bezpieczeństwo, funkcjonalność i wygląd, które wpływają na rozmiar oprogramowania. Poniższy ranking można więc rozpatrywać w charakterze ciekawostki a nie czynnika decydującego o tym, która aplikacja jest lepsza a która gorsza. Niemniej to jak duża jest apka, ma pewne znaczenie dla jej użytkownika. Ciężka utrudnia pobieranie i aktualizację za pośrednictwem połączenia mobilnego oraz zabiera więcej pamięci urządzenia.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies