Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Chorwacja wchodzi do strefy euro. Zróbcie porządek z rachunkami i gotówką w kunach

Kontami, kartami oraz banknotami i monetami w chorwackich kunach lepiej zająć się jeszcze przed świętami

1 stycznia przyszłego roku Chorwacja wprowadza euro. Będzie to mieć swoje konsekwencje dla klientów z Polski, którzy mają rachunki i karty bankowe prowadzone w chorwackiej kunie lub posiadają tamtejsze banknoty i monety, jakie pozostały im np. z wakacyjnego wyjazdu. Najlepiej zająć się nimi jeszcze przed świętami.

Przeczytajcie także: mBank usuwa aplikacje inwestycyjne na tablety

Jeżeli chodzi o rachunki i karty w kunach, to większość banków zamknie je jeszcze w tym roku. Informuje o tym klientów na przykład mBank. – Z konta prowadzonego w kunach chorwackich oraz z powiązanych z nim usług skorzystasz do 27 grudnia 2022 r., do godziny 18.00. Przelew SWIFT zlecisz do 27 grudnia 2022 r., do godziny 13:00. Natomiast wymiana kuny w mKantorze i na mPlatformie walutowej będzie możliwa do 27 grudnia 2022 r., do godziny 18.00 – czytam w komunikacie do klientów mBanku.

Klientom, którzy nie zamkną w porę swoich kont w kunach, mBank zrobi to automatycznie, a pozostające tam środki przewalutuje i prześle na rachunek w euro. Jeśli zaś ktoś nie będzie miał konta w euro, pieniądze trafią na nieoprocentowany rachunek techniczny. Lepiej więc zawczasu zająć się tym samodzielnie.

Przeczytajcie także: Legitymacje emerytów i rencistów trafią do mObywatela

A co, jeśli ktoś ma w domu chorwackie banknoty lub monety przywiezione z urlopu? Tylko przez dwa pierwszy tygodnie przyszłego roku kunami będzie jeszcze można w Chorwacji płacić. Podwójny obieg będzie obowiązywał do 14 stycznia 2023 r. Jeżeli więc wybieracie się np. na Sylwestra nad Adriatyk, to możecie jeszcze pozbyć się tam kun. Później trzeba będzie je wymienić.

Przez pierwszych 12 miesięcy będzie to można zrobić w dowolnym banku na terenie Chorwacji za darmo. Od 2024 r. będzie to możliwe już tylko w banku centralnym Chorwacji. A z kolei do 28 lutego 2023 r., zgodnie z zapewnieniem Europejskiego Banku Centralnego, kuny będzie można bezpłatnie wymieniać także w bankach centralnych innych krajów strefy euro. Kwota wymiany będzie jednak ograniczona do 8 tys. kun na osobę.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies