Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Legitymacja emeryta-rencisty w cyfrowej wersji. Od stycznia dokument będzie dostępny w aplikacji mObywatel

mLegitymacja w smartfonie umożliwi korzystanie z ulg i zniżek. Jej cyfrowa wersja nie będzie jednak obowiązkowa więc wciąż będzie można korzystać z tradycyjnego dokumentu

Wraz z nadejściem nowego roku zwiększą się możliwości aplikacji mObywatel. Jak podał administrator profilu mObywatel w mediach społecznościowych, na początku przyszłego roku w aplikacji pojawi się elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty wydawanej przez ZUS. Seniorzy nie muszą się jednak obawiać przymusowej cyfryzacji: korzystanie z wirtualnego dokumentu nie będzie obowiązkowe, a legitymacje w formie plastikowej zachowają ważność. Dokument w telefonie ułatwi jednak korzystanie z ulg i zniżek osobom używającym smartfonów.

Przeczytajcie także: Historia upadku FTX i jej założyciela Sama Bankmana-Frieda

Jak wynika z ministerialnego rozporządzenia z dnia 3 marca br. w sprawie legitymacji emeryta-rencisty dokument określany nazwą mLegitymacja będzie zawierał m.in. jej numer i termin ważności, zdjęcie posiadacza, jego numer Pesel, imię i nazwisko, logo ZUS i polską flagę. Za wydawanie mLegitymacji odpowiedzialne będą terenowe jednostki ZUS, a odbywa się to przez udostępnienie danych operatorowi aplikacji mObywatel.

Przeczytajcie także: Urzędy i ZUS zaczną wysyłać nam SMS-y

Już teraz w apce pełniącej rolę cyfrowego portfela można znaleźć legitymacje szkolną czy studencką, ale też prawo jazdy albo Kartę Dużej Rodziny. Urzędnicy regularnie zapewniają, że w programie pojawi się także cyfrowa wersja dowodu osobistego, który będzie tożsamy z tym tradycyjnym, plastikowym. Obecnie w mObywatelu jest już dostępny dowód osobisty, ale nie jest honorowany przez niektóre urzędy i instytucje. Prowadzone są również prace nad funkcją uiszczania online opłat administracyjnych: natychmiastowo, bez prowizji, a także z opcją monitorowania ich statusu. Apka jest darmowa, można ją pobrać na urządzenia z systemem iOS oraz Android.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies