Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy płatności odroczone zostaną uregulowane? Prezeska Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego uważa, że jest to niemal przesądzone

Podczas ostatniego Cashless Breakfast Agnieszka Wachnicka przypomniała, że w decydującą fazę wchodzą prace nad nową unijną dyrektywą o kredycie konsumenckim, która prawdopodobnie obejmie także płatności odroczone

W miniony czwartek odbyło się kolejne wydarzenie z cyklu Cashless Breakfast. Tym razem poświęcone było płatnościom odroczonym (BNPL, buy now, pay later). Zaproszeni eksperci rozmawiali m.in. o planach w zakresie uregulowania sektora płatności odroczonych. O tym, że jest już w zasadzie przesądzone, iż usługi BNPL zostaną uregulowane, powiedziała Agnieszka Wachnicka, prezeska Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

Przeczytajcie także: Zapraszamy do przeczytania relacji z ostatniego Cashless Breakfast

– W decydującą fazę wkraczają prace nad unijną dyrektywą o kredycie konsumenckim. Z dużym prawdopodobieństwem płatności odroczone zostaną nią objęte. Kwestią otwartą pozostaje tylko, jak głęboka będzie to regulacja. Nie wiadomo jeszcze, czy dostawcy usług zostaną zobowiązani do weryfikacji zdolności kredytowej klientów, czy będą musieli przedstawiać im formularze informacyjne i dostarczać umowy tak jak przy zwykłym kredycie itd. W każdym razie dyrektywa może w znacznym stopniu wpłynąć na zmianę obecnie funkcjonujących w obszarze BNPL modeli biznesowych – powiedziała Agnieszka Wachnicka.

Jej zdaniem wejście w życie dyrektywy może wpłynąć na poprawę pozycji banków jako dostawców płatności odroczonych. Instytucjom tym będzie łatwiej spełnić wymogi nowego prawa m.in. dzięki temu, że posiadają ogromną wiedzę o swoich klientach i ich rachunkach. – Możliwe jest natomiast, że spod rygorów dyrektywy wyłączone zostaną usługi BNPL świadczone bezpośrednio przez platformy e-commerce. To postawi w lepszej sytuacji także te sklepy internetowe, które będą miały własne rozwiązania do płatności odroczonych – powiedziała prezeska FRRF.

Przeczytajcie także: Problemy z wdrożeniem Apple Pay Later

Wachnicka przekazała także kilka ciekawych informacji na temat wielkości rynku BNPL w Polsce. Z badań prowadzonych przez FRRF wynika, że pod względem liczby transakcji rynek płatności odroczonych jest już większy niż rynek instytucji pożyczkowych. W sierpniu było ponad 325 tys. transakcji BNPL, podczas gdy firmy pożyczkowe udzieliły ok. 300 tys. pożyczek. Wartościowo BNPL stanowi jednak jedynie ok. 10 proc. sektora pożyczkowego. A średnia wartość płatności odroczonej to ok. 300 zł.

Wśród ekspertów zaproszonych na ostatni Cashless Breakfast znaleźli się, oprócz Agnieszki Wachnickiej, także Ewa Kraińska, starsza managerka odpowiedzialna za usługi finansowe w Allegro, Witold Litaszewski, odpowiedzialny za ryzyko w Bliku, oraz Michał Macierzyński, dyrektor departamentu usług cyfrowych w PKO BP. Przedstawicieli Blika mówił m.in. o tym, jak w praktyce przebiegać będzie płatność odroczona przy wykorzystaniu Blika. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście Jak w praktyce przebiegać będzie płatność odroczona Blikiem? Zdradza Witold Litaszewski z Polskiego Standardu Płatności. A wkrótce w serwisie cashless.pl kolejna część relacji z Cashless Breakfast. Partnerem głównym wydarzenia była spółka PSP.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies