Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W II kw. bieżącego roku Blik rozliczył transakcje o wartości 38,7 mld zł. Przygotowuje się do startu za granicą, prawdopodobnie w Rumunii

Firma chwali się także, że ma już ponad 11 mln aktywnych użytkowników, którzy coraz częściej płacą Blikiem także w sklepach stacjonarnych, dzięki funkcji zbliżeniowej od Mastercarda

Prezes Polskiego Standardu Płatności (operator systemu Blik) Dariusz Mazurkiewicz zaprezentował przed chwilą wyniki transakcyjne Blika osiągnięte w okresie kwiecień-czerwiec 2022 r. Z danych spółki wynika, że w minionym kwartale użytkownicy systemu wykonali za jego pośrednictwem 292 mln transakcji, na łączną kwotę 38,7 mld zł. To wzrost odpowiednio o 66 proc. oraz o 61 proc. w stosunku do tego samego okresu przed rokiem. W I kw. bieżącego roku "blikowicze" wykonali 247 mln transakcji.

Przeczytajcie także: Revolut odświeży ofertę dla najmłodszych klientów

Tradycyjnie już dla Blika największą część płatności stanowią te zrealizowane w e-commerce. W II kw. 2022 r. było ich ponad 167 mln i stanowiły ponad 57 proc. wszystkich. Szef Blika chwali się jednak, że coraz szybciej rośnie popularność przelewów P2P (na numer telefonu odbiorcy) oraz płatności w sklepach stacjonarnych, dzięki udostępnieniu przy współpracy z Mastercardem technologii zbliżeniowej.

W rezultacie choć płatności w e-commerce cały czas szybko rosną, to ich udział w całej transakcyjności zmniejsza się na korzyść właśnie wymienionych usług. W II kw. Blik odnotował 57,2 mln przelewów P2P (stanowiły one 19,6 proc. wszystkich operacji) oraz 55,3 mln płatności w terminalach (ich udział wyniósł 18,9 proc.). Transakcji w bankomatach było 12,3 mln.

Przeczytajcie także: Specjalna oferta lokat dla klientów mobilnych

Ponadto Mazurkiewicz ujawnił, że kierowana przez niego firma ma już 11,3 mln aktywnych użytkowników. Aktywnych, czyli takich, którzy wykonują przynajmniej jedną transakcję Blikiem w miesiącu – kwartał wcześnie system miał 10,5 mln aktywnych użytkowników. Ponad milion osób aktywowało już także Blika w wersji zbliżeniowej.

Podczas zakończonej przed chwilą konferencji prasowej prezes PSP był pytany o plany związane z ekspansją zagraniczną. – Myślę, że w ciągu kilku najbliższych tygodni będziemy mogli przekazać państwu bardzo interesującą i konkretną informację na ten temat – powiedział Mazurkiewicz. Warto w tym kontekście przypomnieć, że już w marcu w serwisie cashless.pl pisaliśmy o tym, że Blik prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie uruchomienia usług w Rumunii. Więcej na ten temat w tekście Blik uruchomi płatności w pierwszym kraju poza Polską. Trwają zaawansowane prace nad startem usługi w Rumunii.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies