Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W II kw. bieżącego roku Blik rozliczył transakcje o wartości 38,7 mld zł. Przygotowuje się do startu za granicą, prawdopodobnie w Rumunii

Firma chwali się także, że ma już ponad 11 mln aktywnych użytkowników, którzy coraz częściej płacą Blikiem także w sklepach stacjonarnych, dzięki funkcji zbliżeniowej od Mastercarda

Prezes Polskiego Standardu Płatności (operator systemu Blik) Dariusz Mazurkiewicz zaprezentował przed chwilą wyniki transakcyjne Blika osiągnięte w okresie kwiecień-czerwiec 2022 r. Z danych spółki wynika, że w minionym kwartale użytkownicy systemu wykonali za jego pośrednictwem 292 mln transakcji, na łączną kwotę 38,7 mld zł. To wzrost odpowiednio o 66 proc. oraz o 61 proc. w stosunku do tego samego okresu przed rokiem. W I kw. bieżącego roku "blikowicze" wykonali 247 mln transakcji.

Przeczytajcie także: Revolut odświeży ofertę dla najmłodszych klientów

Tradycyjnie już dla Blika największą część płatności stanowią te zrealizowane w e-commerce. W II kw. 2022 r. było ich ponad 167 mln i stanowiły ponad 57 proc. wszystkich. Szef Blika chwali się jednak, że coraz szybciej rośnie popularność przelewów P2P (na numer telefonu odbiorcy) oraz płatności w sklepach stacjonarnych, dzięki udostępnieniu przy współpracy z Mastercardem technologii zbliżeniowej.

W rezultacie choć płatności w e-commerce cały czas szybko rosną, to ich udział w całej transakcyjności zmniejsza się na korzyść właśnie wymienionych usług. W II kw. Blik odnotował 57,2 mln przelewów P2P (stanowiły one 19,6 proc. wszystkich operacji) oraz 55,3 mln płatności w terminalach (ich udział wyniósł 18,9 proc.). Transakcji w bankomatach było 12,3 mln.

Przeczytajcie także: Specjalna oferta lokat dla klientów mobilnych

Ponadto Mazurkiewicz ujawnił, że kierowana przez niego firma ma już 11,3 mln aktywnych użytkowników. Aktywnych, czyli takich, którzy wykonują przynajmniej jedną transakcję Blikiem w miesiącu – kwartał wcześnie system miał 10,5 mln aktywnych użytkowników. Ponad milion osób aktywowało już także Blika w wersji zbliżeniowej.

Podczas zakończonej przed chwilą konferencji prasowej prezes PSP był pytany o plany związane z ekspansją zagraniczną. – Myślę, że w ciągu kilku najbliższych tygodni będziemy mogli przekazać państwu bardzo interesującą i konkretną informację na ten temat – powiedział Mazurkiewicz. Warto w tym kontekście przypomnieć, że już w marcu w serwisie cashless.pl pisaliśmy o tym, że Blik prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie uruchomienia usług w Rumunii. Więcej na ten temat w tekście Blik uruchomi płatności w pierwszym kraju poza Polską. Trwają zaawansowane prace nad startem usługi w Rumunii.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies