Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dzień bez gotówki to już dziś. Pamiętajcie o tym, zanim wybierzecie się do bankomatu

To już szósta edycja No Cash Day, ale w Polsce obchodzona po raz pierwszy

No Cash Day narodził się we Włoszech pięć lat temu. W tym roku po raz pierwszy pomysł spotkał się z zainteresowaniem Parlamentu Europejskiego, który objął go swoim patronatem. Dzięki temu dzień bez gotówki obchodzony jest po raz pierwszy na terenie całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

Przeczytajcie także: Duży wzrost płatności kartami w internecie

Organizatorzy tego wydarzenia poprzez nagłośnienie akcji mają nadzieję zwrócić uwagę opinii publicznej na korzyści, jakie daje rezygnacja z gotówki i przestawienie się na bezgotówkowe instrumenty płatnicze. Liczą, że wkrótce dzień bez gotówki zyska otoczkę medialną tej miary, co obchodzony we wrześniu na całym świecie dzień bez samochodu.

W Polsce gotówka wciąż jest królem. Pomimo tego, że w Waszych portfelach jest ponad 35 mln kart płatniczych a w sklepach funkcjonuje prawie pół miliona terminali POS, zdecydowana większość codziennych transakcji odbywa się przy udziale gotówki. Na szczęście liczba i wartość płatności kartami dynamicznie rośnie. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w IV kw. ubiegłego roku kartami płaciliście 707 mln razy a poczynione w ten sposób wydatki sięgały niemal 51 mld zł. To pierwszy raz w historii, kiedy kwartalna wartość płatności kartami przekroczyła 50 mld zł. W IV kw. 2014 r. transakcji bezgotówkowych było 552,6 mln na kwotę 44,4 mld zł.

Przeczytajcie także: W tej knajpie już gotówką nie zapłacicie

Warto jednak podkreślić, że nawet najwięksi zwolennicy obrotu bezgotówkowego nie powinni zapominać o prawach tych, którzy z powodów sentymentalnych, własnych przyzwyczajeń czy braku zaufania do instytucji finansowych chcą korzystać z gotówki. Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie kiedykolwiek do głowy wprowadzać administracyjnego zakazu używania banknotów czy monet.

W Polsce głównym elementem obchodów No cash Day jest całodniowa konferencja z udziałem przedstawicieli resortów rozwoju i finansów, Narodowego Banku Polskiego, organizacji płatniczych, organizacji pozarządowych, prawników i specjalistów z obszaru płatności elektronicznych. Szczegółowe informacje na temat konferencji można znaleźć tutaj. Serwis Cashless jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies