Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Trwały nośnik KIR-u trafia do e-commerce. Rozwiązanie wdrożył operator platformy Allegro

Cyfrowy trwały nośnik KIR-u wykorzystuje technologie blockchain oraz WORM i powstał przy współpracy m.in. z firmą Hitachi

Operator największej w Polsce platformy e-commerce – allegro.pl – wdrożył rozwiązanie do cyfrowego trwałego nośnika KIR-u. Usługa wykorzystuje macierz WORM (rodzaj serwera, który uniemożliwia zmianę treści raz umieszczonego na nim pliku) oraz blockchain. Cyfrowy trwały nośnik KIR-u powstał przy współpracy z firmami Hitachi, IBM oraz Operator Chmury Krajowej.

Przeczytajcie także: Kolejne banki wdrażają trwały nośnik Hitachi

Kwestia odpowiedniego zabezpieczenia dokumentów wysyłanych drogą cyfrową stała się jednym z wiodących tematów w branży finansowej kilka lat temu. Wówczas Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił bankom, że w nienależyty sposób zabezpieczają regulaminy czy informacje na temat zmian w cennikach. Zgodnie z wytycznymi UOKiK-u trwały nośnik powinien uniemożliwiać jednostronną zmianę dokumentu oraz zapewniać dostęp do niego także po zakończeniu relacji klienta z instytucją.

Większość banków dostosowało się już do wytycznych urzędu antymonopolowego w kwestii trwałego nośnika, ale przed tym wzywaniem stoją przedstawiciele innych branż, nie tylko e-commerce, ale ubezpieczyciele, dostawcy energii elektrycznej itd.

Przeczytajcie także: Mastercard chce zrezygnować z papierowych wydruków w terminali

– Bezpieczeństwo danych jest podstawą cyfrowej wymiany informacji. Tworząc trwały nośnik zależało nam na opracowaniu uniwersalnej usługi, która może znaleźć zastosowanie w każdym sektorze gospodarki. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu macierzy WORM w chmurze obliczeniowej, technologii blockchain oraz usług zaufania, powstał system unikalny na skalę europejską. Rozwiązanie, które nie pozwala zmieniać danych bez wiedzy innych użytkowników, wykorzystują innowatorzy m.in. w sektorze finansowym, medycznym, prawnym czy logistyce. Mamy nadzieję, że pionierskie wdrożenie w największym portalu e-commerce udowodni użyteczność trwałego nośnika dla całej branży – mówi Robert Trętowski, wiceprezes KIR.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies