Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP zwiększył emisję banknotu o nominale 500 zł, nawet do 220 mln sztuk. Pierwotnie wynosiła ona 50 mln sztuk

Zgodnie z najnowszymi statystykami banku centralnego na koniec ubiegłego roku w obiegu było 53,3 mln "pięćsetek"

Kilka dni temu serwis cashless.pl informował o wartości gotówki znajdującej się w obiegu na koniec ubiegłego roku. Pisaliśmy, że Narodowy Bank Polski podał m.in., że na rynku było ok. 53,3 mln banknotów o nominale 500 zł. To ciekawe o tyle, że w 2017 r., gdy nowy banknot wchodził do obiegu, bank centralny informował, że wydrukowano go w liczbie 50 mln sztuk. Skąd się zatem wzięły dodatkowe 3 mln?

Przeczytajcie także: Na rynku jest już ponad 350 mld zł w gotówce

Jak podało biuro prasowe NBP, banknoty o nominale 500 zł zostały wyemitowane na podstawie dwóch zarządzeń prezesa banku centralnego. Pierwsze z nich z grudnia 2016 r. określiło nakład na wspomnianym wyżej poziomie 50 mln sztuk. Natomiast drugie z lutego 2017 r. umożliwiło dodruk nawet 170 mln sztuk nowego banknotu. Wydaje mi się, że zarządzenie to nie było szerzej komunikowane. Oznacza jednak, że docelowo na rynku może się znaleźć nawet 220 mln "pięćsetek" o łącznej wartości 110 mld zł.

Przeczytajcie także: Diners Club jednak opuści Polskę

Natomiast jeśli chodzi o wartość gotówki w obiegu na koniec roku, to była ona rekordowa i wyniosła 355,4 mld zł. To o ok. 7 mld zł więcej niż na koniec września 2021 r. i o ok. 34 mld zł więcej niż na koniec 2020 r. Jednocześnie jest to pierwszy raz w historii, gdy wartość gotówki będącej w obiegu przekroczyła poziom 350 mld zł. Z tego prawie 27 mld zł stanowiły banknoty o najwyższym nominale. Natomiast najczęściej spotykanym banknotem na rynku jest ten o nominale 100 zł – na koniec grudnia w obiegu było prawie 1,7 mld sztuk "setek".

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies