Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bankomatów znowu mniej. Rosną jednak liczba i wartość wypłat gotówki

Nadal przybywa wpłatomatów oraz rośnie wartość gotówki deponowanej przy ich użyciu

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące rynku bankomatów i wpłatomatów w Polsce w III kw. 2021 roku. Okazuje się, że tych pierwszych na koniec września było ponad 21,3 tys. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to spadek – wówczas raportowano ponad 21,7 tys. urządzeń. Najświeższe dane przypominają te z początku br. Bankomatów w III kw. było też mniej niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku.

Przeczytajcie także: Pocztowy ma nową aplikację do kredytów

O ile w przypadku liczby bankomatów w Polsce widać wahania z tendencją do spadku, o tyle w kraju przybywa wpłatomatów. Na koniec III kw. było ich ponad 9,1 tys., czyli o ponad 100 więcej niż w II kw. i o ponad 500 więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. W omawianym okresie zarejestrowano blisko 21,3 mln wpłat gotówki, a transakcje te osiągnęły wartość prawie 48 mld zł. W obu przypadkach oznacza to solidne wzrosty względem kwartału poprzedzającego.

Przeczytajcie także: mPay nie rezygnuje z zakupu Domu Maklerskiego BPS

Z danych banku centralnego wynika również, że w III kw. wzrosła zarówno liczba jak i wartość wypłat gotówki, które osiągnęły odpowiednio poziom 131,5 mln oraz 91,1 mld zł. To spore wzrosty w porównaniu z poprzednim kwartałem (odpowiednio niespełna 125 mln oraz 86,3 mld zł), ale też z trzema pierwszymi miesiącami br. W porównaniu z III kw. 2020 roku zauważalny jest wzrost wartości wypłat (wówczas było to ponad 85,3 mld zł), przy jednoczesnym spadku ich liczby (136,5 mln w okresie lipiec-wrzesień 2020).


KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies