Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP opublikował nowe wyniki badania na temat zwyczajów płatniczych. Karty zbliżeniowe najszybszym instrumentem płatniczym

Z najnowszej publikacji NBP wynika, że w płatnościach detalicznych gotówka utraciła pozycję dominującą, jaką posiadała jeszcze w poprzednim badaniu

Narodowy Bank Polski zaktualizował badanie na temat zwyczajów płatniczych Polaków, przedstawione pierwotnie wiosną bieżącego roku. Z nowej publikacji wynika, że w 2020 r. z gotówki skorzystało ok. 98 proc. badanych, ale tylko dla 17 proc. z nich była ona jedynym instrumentem płatniczym. W tym samym czasie z bezgotówkowych narzędzi skorzystało 83 proc. ankietowanych, w tym przede wszystkim z kart – 82 proc.

Przeczytajcie także: NBP opublikował strategię bezpieczeństwa gotówki

Co ciekawe jednak, na pytanie o najczęściej wykorzystywane instrumenty płatnicze respondenci odpowiadali, że są to karty – 47 proc. (gotówka – 33 proc.). Karty zbliżeniowe zostały także uznane za najszybsze instrumenty płatnicze w sklepach stacjonarnych przez 94 proc. badanych. Z kolei w internecie najszybciej płaci się kodami, co prawdopodobnie oznacza, że chodzi o system Blik. Taką odpowiedź wybrało 88 proc. respondentów.

Z publikacji banku centralnego wynika, że gotówka straciła już pozycję dominującą w płatnościach detalicznych. Za jej pomocą zrealizowano 46 proc. liczby oraz 29 proc. wartości transakcji (instrumentami bezgotówkowymi odpowiednio 54 proc. i 71 proc.). Negatywny dla gotówki trend trwa od co najmniej 2011 r., gdy odpowiadała ona za 82 proc. liczby i 64 proc. wartości transakcji detalicznych. W 2016 r. było to odpowiednio 54 proc. i 41 proc. W środowisku e-commerce dominacja narzędzi bezgotówkowych jest widoczna jeszcze bardziej – w tym wypadku odpowiadały one w 2020 r. za 98 proc. transakcji zarówno pod względem liczby jak i wartości.

Przeczytajcie także: Transakcje oszukańcze kartami wydają się pod kontrolą

Analiza NBP pokazuje także zmiany, jakie zaszły w sposobie korzystania z płatności w trakcie pandemii COVID. 8 proc. respondentów wskazało, że w jej wyniku miało problemy z zapłaceniem banknotami lub monetami. Jednocześnie jednak aż 27 proc. transakcji gotówkowych zostało zrealizowanych przez posiadaczy kart w miejscach, w których nie mogli zapłacić bezgotówkowo, bo nie było tam terminala. NBP podkreśla także, że 49 proc. transakcji gotówkowych została zrealizowana przez posiadaczy kart w miejscach gdzie terminal był, co ma dowodzić tego, że „kartowcy” lubią korzystać z gotówki.

Badanie pokazuje ponadto, że rachunek bankowy posiadało 88,5 proc. Polaków w wieku powyżej 15 lat. A ci, którzy go nie posiadali, to osoby z gorszym wykształceniem lub w ogóle bez ukończonej szkoły – osoby takie stanowiły 55 proc. wszystkich respondentów nieposiadających konta. Najwięcej osób korzystało z konta za pośrednictwem strony internetowej 82 proc., oddziałów – 75 proc., aplikacji mobilnych – 59 proc. a przez telefon – 45 proc. Kartę płatniczą posiadało 82 proc. badanych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies