Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ograniczenie sieci oddziałów bankowych zdaje się przybierać na sile

Tylko w ciągu jednego miesiąca banki zamknęły ponad 100 placówek

Trend polegający na zmniejszeniu liczby oddziałów czy ekspozytur bankowych widoczny jest od kilku lat. Wydaje się jednak, że zaczyna przyspieszać. Świadczyć o tym może najnowsza statystyka opublikowana przed chwilą przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Przeczytajcie także: Młodzi bankuja szybciej

Z danych KNF wynika, że w styczniu działające w Polsce banki posiadały 14 372 placówki. W grudniu ubiegłego roku było ich o 124 więcej. Natomiast w styczniu 2015 r. sieć bankowa liczyła ponad 15 tys. lokalizacji w całym kraju.

W najbliższym czasie spodziewać się należy kontynuacji trendu. Wpływać na to będzie kilka czynników. Wśród nich wymienić należy fuzje i przejęcia trwające w sektorze. Ale drugim, chyba nawet ważniejszych czynnikiem, na który wskazują prezesi większości banków, jest zmiana modelu korzystania z usług przez klientów. Oddziały przestają pełnić funkcję transakcyjną, które w coraz większym stopniu przejmowana jest przez zdalne kanały, takie jak bankowość internetowa i mobilna.

Przeczytajcie także: Kolejna instytucja wprowadza e-kantor

Eksperci są jednak zdania, że w dającej się przewidzieć przyszłości stacjonarna placówka bankowa nie zniknie z krajobrazu polskich miast. Jej istnienie jest konieczne dla sprzedaży bardziej skomplikowanych produktów, takich jak kredyty hipoteczne.

Co ciekawe, w styczniu mocno wzrosło zatrudnienie w branży bankowej, w której pracowało 172,8 tys. osób. To więcej niż w grudniu ubiegłego roku, gdy w sektorze zatrudnionych było 171 tys. osób, więcej niż w styczniu przed rokiem, gdy bankowców było 172,3 tys.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies