Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Biedronka zapłaci za zakupy? To może być oszustwo. Dostaniecie rachunek za SMS-y premium

Przestępcy docierają do swoich ofiar za pomocą mediów społecznościowych lub maili

CyberRescue ostrzega przed oszustami, którzy w swoim procederze wykorzystują markę Biedronka. Obiecując w mediach społecznościowych bony na zakupy w popularnej sieci dyskontów, wyłudzają oni dane i doprowadzają do aktywacji SMS-ów premium, obciążających rachunek ofiary.

Przeczytajcie także: PZU wprowadza płatności abonamentowe za ubezpieczenia

Posty pojawiające się m.in. na Facebooku zapewniają, że Biedronka może zapłacić za zakupy klienta. Zainteresowana tym osoba klika w link przenoszący na stronę, z której ofiara dowiaduje się, że wygrała bon o wartości 500 zł. Aby go otrzymać, należy jednak podać dane osobowe. Karta podarunkowa do klienta nie trafi, za to w kolejnym rachunku od operatora telefonii komórkowej pojawi się opłata za SMS-y premium.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa radzą, by osoby, które podały dane w takiej sytuacji, skontaktowały się z telekomem i zablokowały dodatkowo płatną usługę. Jednocześnie specjaliści zastrzegają, że w tym popularnym oszustwie nie musi pojawiać się marka Biedronka – przestępcy wykorzystują też nazwy innych znanych podmiotów (Ikea, Rossmann, Lidl czy Zara). Do wyłudzania danych może im też posłużyć mail.

Przeczytajcie także: Prezes PKO BP złożył rezygnację

Dzisiaj rusza nowa usługa Biedronki – BIEK. To ekspresowe dostawy realizowane w kilku polskich miastach z firmą Glovo. Nie można wykluczać, że oszuści spróbują wykorzystać tę okazję i wyłudzić dane, a w konsekwencji pieniądze, oferując np. darmowe zakupy w ramach BIEK.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies