Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Visa zapowiada Universal Payment Channel. To ma być nowe otwarcie w zakresie cyfrowych pieniędzy

Amerykańska korporacja zamierza stworzyć "sieć sieci", z której będą korzystać firmy i banki centralne

Visa opublikowała na swojej stronie internetowej tekst dotyczący Universal Payment Channel (UPC), który ma się stać hubem łączącym sieci blockchain i umożliwiającym bezpieczne przesyłanie cyfrowych środków w ramach rozbudowanego systemu. Ma to być uniwersalne narzędzie dla banków centralnych, firm, ale też konsumentów. Wszyscy oni będą mogli bez przeszkód przeprowadzać transakcje z wykorzystaniem najróżniejszych cyfrowych aktywów.

Przeczytajcie także: Liczba terminali na polskim rynku przekroczyła już 1,1 mln

Amerykańska organizacja wyjaśniła, że pracuje nad tym rozwiązaniem już od kilku lat, a pomysł może urzeczywistnić w nieodległej przyszłości. Swoim zasięgiem UPC może objąć CBDC (cyfrowe waluty banku centralnego), nad którymi prace trwają już w państwach na całym świecie, stablecoiny (kryptowaluty powiązane ze stabilnymi aktywami, np. złotem czy dolarem amerykańskim), ale też cały szereg kryptowalut.

Instytucja tłumaczy potrzebę utworzenia takiego rozwiązania przykładem, w którym biesiadnicy chcą podzielić rachunek w restauracji. Jeżeli każdy zechce użyć innego cyfrowego środka płatniczego, może się pojawić problem. Dzisiaj wydaje się on wydumany, ale Visa przekonuje, że z upływem czasu popularność i dostępność wspomnianych aktywów będzie rosnąć. Przy braku odpowiedniej infrastruktury, systemowych rozwiązań, pojawi się po prostu bałagan hamujący rozwój.

Przeczytajcie także: Ponad 8 mln Polaków korzysta wyłącznie z bankowości mobilnej

UPC ma być "siecią sieci" i wykraczać poza struktury tworzone przez Visę. To spore wyzwanie, które wiąże się z rozwiązaniem kwestii technologicznych, ale też regulacyjnych. A w miarę rozwoju rynku kłopot z ich pogodzeniem będzie zapewne narastał. Trzeba też brać pod uwagę, że finalnie użytkownicy tego systemu muszą być po prostu zadowoleni ze sposobu, w jaki on funkcjonuje – to nie może być skomplikowane narzędzie. To spore wyzwanie.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies